Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dofinansowanie z Unii. W sześciu województwach skorzystało 20 tys. firm

0
Podziel się

Przedsiębiorcy pozyskali ponad 3,5 miliarda złotych.

Dofinansowanie z Unii. W sześciu województwach skorzystało 20 tys. firm
(greg801/iStockphoto)
bErlfVvp

20 tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z pożyczek i poręczeń, wartych ponad 3,5 miliarda złotych, w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE - podał Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza tą inicjatywą w sześciu województwach.

Celem inicjatywy JEREMIE jest odejście od tradycyjnego, dotacyjnego wsparcia sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - na rzecz zwrotnych instrumentów finansowych, czyli niskooprocentowanych kredytów, pożyczek czy poręczeń. W Polsce inicjatywa JEREMIE jest wdrażana na poziomie regionalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Jak poinformował BGK w środowym komunikacie, część środków (tj. ponad 1,7 mld zł) regionalnych programów operacyjnych sześciu województw zostało przeznaczone na zwrotne wsparcie dla firm poprzez inicjatywę JEREMIE.

bErlfVvr

_ Realizacja inicjatywy JEREMIE rozpoczęła się w 2009 r. i w szybki tempie zdobyła popularność, czego dowodem jest fakt, że co miesiąc blisko 700 firm otrzymuje wsparcie na rozpoczęcie inwestycji lub poszerzenie działania. Środki JEREMIE są w ciągłym obrocie, a spłacane pożyczki pozwalają kolejnym przedsiębiorstwom na ich zaciąganie _ - napisano.

Zdaniem Jarosława Kały z BGK sukces tej inicjatywy jest efektem elastyczności oferty produktowej oraz bardzo dobrej współpracy z pośrednikami finansowymi oferującymi firmom kredyty, pożyczki i poręczenia.

_ Dotychczas zawarliśmy 181 umów na realizację projektów JEREMIE. Umowy podpisaliśmy z 60 pośrednikami finansowymi i powierzyliśmy im łącznie 2,6 mld zł, z czego ok. 1,1 mld zł na zabezpieczenia pożyczek, a ok. 1,5 mld zł na pożyczki _ - wskazał Kała.

Z danych BGK wynika, że inicjatywa JEREMIE najbardziej popularna jest wśród firm z sektorów: usług, budownictwa i przemysłu lekkiego.

bErlfVvx

_ Mikro- i małe firmy przeznaczają pożyczone środki m.in. na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych i handlowych. Według danych na koniec czerwca br. ponad 25 proc. firm, które skorzystały z JEREMIE, to podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą lub mające krótką historię działania _ - czytamy w komunikacie banku.

Dodano w nim, że w ramach inicjatywy mikroprzedsiębiorcy zawarli 16546 umów (83 proc. wszystkich umów w programie), a wartość finansowania wyniosła 2,17 mld zł. W przypadku małych firm podpisano 2978 umów, a średni przedsiębiorcy podpisali ich 346.

BGK pełni rolę Menedżera Funduszy Powierniczych JEREMIE w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i od grudnia 2012 w mazowieckim.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracujący inwalidzi dostaną mniej na szkolenia Zwrot kosztów miałby dotyczyć wszystkich osób niepełnosprawnych pozostających w zatrudnieniu, a nie tylko tych skierowanych do pracy przez urząd.
Miliony złotych dofinansowania dla żłobków 734 placówki z 350 gmin dostaną w tym roku dofinansowanie z programu _ Maluch 2014 _ - poinformowało MPiPS.
Brali pieniądze na kształcenie i nie uczyli Zarzut wyłudzenia ponad 210 tys. zł dotacji z Urzędu Miasta w Łodzi oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przedstawiła łódzka prokuratura.
bErlfVvS
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)