Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
07.04.2015 07:20

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Zobacz, kiedy przysługuje

Zobacz, kto może się ubiegać o pieniądze i na co musi je przeznaczyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)

Ponad 20 tysięcy złotych pożyczki można dostać od Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i, co najlepsze, nie trzeba ich później zwracać. Zobacz, kto może się ubiegać o dotację na rozkręcenie firmy i jakie warunki musi spełnić.

Przedsiębiorcy i pracodawcy często zastanawiają się, na co przeznaczane są pieniądze, które w formie obowiązkowych składek co miesiąc odprowadzają na Fundusz Pracy. Jednym z jego celów jest właśnie wspieranie zatrudnienia i przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych. Środkami zgromadzonymi w funduszu może dysponować starosta, który za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, przyznaje dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. A dostać w ten sposób można całkiem sporo, bo nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Obecnie więc można liczyć na bezzwrotną pożyczkę w wysokości maksymalnie 23656,02 zł. Kwota ta jest również zwolniona od podatku dochodowego.

Dokładna wysokość pomocy jest jednak ustalana przez poszczególne urzędy i zależy od kwoty, o którą poprosi wnioskodawca. Można ją wydać na przykład na:

  • zakup maszyn, urządzeń, materiałów czy oprogramowania,
  • reklamę,
  • pokrycie kosztów pomocy prawnej i innych konsultacji.

##Kto może się ubiegać?

Świadczenie przeznaczone jest dla bezrobotnych, którzy zarejestrowali się we właściwym dla miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy. Każda instytucja ma w tej materii swój własny regulamin - niektóre dają dotacje od ręki, inne przyznają je dopiero osobom, które status bezrobotnego posiadają przynajmniej przez jeden lub trzy miesiące.

Najlepiej o dofinansowanie ubiegać się na początku roku, gdy urzędy dysponują większymi kwotami i chętnie się nimi dzielą z początkującymi przedsiębiorcami. Szczególnie, że jeśli do końca roku ich nie wykorzystają, mogą być posądzeni o niegospodarne zarządzanie i w kolejnym otrzymać ich już mniej.

Na pieniądze nie ma co liczyć bez poprawnego wypełnienia i złożenia wniosku, który dostępny jest zazwyczaj na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Trzeba tam przedstawić swój pomysł oraz biznesplan, wraz z wyszczególnieniem konkretnych wydatków, na pokrycie których pożyczka zostanie przeznaczona. Jeśli wniosek spotka się z akceptacją urzędników, wtedy kandydat jest jeszcze zapraszany na dodatkową rozmowę.

Przy składaniu wniosku żaden wkład własny nie jest formalnie wymagany, żeby otrzymać pożyczkę, jednak urzędy dużo przychylniej patrzą na tych bezrobotnych, którzy są również w stanie zaryzykować własnym majątkiem i chcą przeznaczyć oszczędności na założenie firmy.

##Nie dla studentów, karanych i odmawiających pracy

O dotację nie mogą się jednak ubiegać wszyscy. Pieniędzy na pewno nie dostaną osoby:

  • prowadzące działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego bez podania uzasadnionej przyczyny,
  • które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku dostały inne dofinansowanie, pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
  • studiujący w systemie stacjonarnym (o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych),

Pieniędzy nie dostaną również osoby, które w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zostały skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

##Pieniądze do zwrotu - kiedy?

Beneficjent podpisuje umowę z Powiatowym Urzędem Pracy, w której zobowiązuje się do prowadzenia firmy przez przynajmniej 12 miesięcy (niektóre urzędy wydłużają ten okres nawet do dwóch lat). Nie przysługuje w tym czasie prawo do zawieszenia działalności.

Jeśli przedsiębiorca zamknie lub zawiesi firmę wcześniej, będzie musiał oddać pieniądze otrzymane z urzędu wraz z ustawowymi odsetkami. Podobnie stanie się w przypadku, gdy okaże się, że wydaje dotację w sposób niezgody z tym, co napisał we wniosku.

Między innymi po to, żeby łatwiej odzyskać dług, urzędy wymagają przy składaniu wniosku dostarczenia dodatkowego poręczenia, na przykład od innego przedsiębiorcy czy pracownika lub innego zabezpieczenia pożyczki.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m190365.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firma-dla-osoby-niepelnoletniej-czy-to,205,0,1746381.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Firma dla dziecka. Czy to możliwe? Polskie przepisy nie dają w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zakladanie-firmy-czy-przedsiebiorca-musi,118,0,1743478.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Masz firmę? Sprawdź, czy nie przepłacasz Niewiedza początkujących przedsiębiorców to woda na młyn dla banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m316101.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rejestracja-spolki-przez-internet-nowe-formy,249,0,1709049.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Te spółki możesz zarejestrować przez sieć Czy alternatywne sposoby rejestracji przez internet nie będą źródłem nowych komplikacji i kłopotów dla przedsiębiorców?
Tagi: kraj, zarządzanie, msp, czołówki, firma, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, druki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, zakładam firmę
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz