Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dotacje
04.06.2009 14:11

Dotacja z Unii - czy obejmuje VAT?

Można rozliczyć w ramach dotacji pełną, zapłaconą cenę, w przypadku, gdy VAT jest kosztem przedsiębiorcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

*Korzystający z dotacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mają często problem z rozliczaniem podatku VAT od zakupów. *

Ogólna zasada przy takich rozliczeniach wydaje się być prosta: jeżeli VAT od zakupu możemy odliczyć od podatku należnego (od sprzedaży) - dotacja go nie dotyczy.

Jeśli natomiast nie jesteśmy podatnikiem VAT i nie mamy możliwości jego odliczenia - albo też gdy odliczenie jest niemożliwe z innych przyczyn (np. zakup służy sprzedaży zwolnionej) - dotację możemy wykorzystać na cenę brutto towaru.

W takim przypadku w rozliczeniu dotacji podajemy cenę z VAT-em.

Więcej problemów pojawia się w sytuacji, gdy podatnik rozlicza VAT na zasadzie proporcji - czyli wtedy, gdy zakup służy w części do sprzedaży opodatkowanej, a w części do zwolnionej.

Korekta podatku VAT (proporcja) jest sporządzana przez Beneficjenta po zakończeniu roku podatkowego w którym Beneficjent rozliczał się na tych zasadach. Winien on bowiem proporcje skorygować obliczając proporcje dla roku zakończonego uwzględniając dane z tego roku (art. 91 ustawy). Może mieć to wpływ na wysokość kwalifikowalności podatku VAT. Beneficjent w takim przypadku będzie zobowiązany do zwrotu nadmiernie pobranej kwoty refundacji.

Tagi: dotacje, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz