Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pcc-3
01.10.2014 13:44

Druk PCC-3. Jak go wypełnić po kupnie samochodu?

Jeśli nie złożysz odpowiedniej deklaracji, możesz dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Marszewski/Reporter)

Przy umowie sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym. Jeśli w ciągu 14 dni nie wypełni on deklaracji PCC-3 i nie wpłaci pieniędzy do urzędu skarbowego, grozi mu grzywna nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli fiskus uzna, że jest to próba _ uszczuplenia należności podatkowych _, może podatnikowi zarzucić wykroczenie (kiedy niezapłacony podatek jest niższy niż pięciokrotność płacy minimalnej) lub nawet przestępstwo. Konsekwencją może być grzywna lub, gdy w grę wchodzą dużo wyższe kwoty, nawet kara pozbawienia wolności.

Podatkowi temu podlegają nie tylko umowy sprzedaży, ale również:

W zależności od rodzaju umowy inne są stawki podatku. Przy umowie sprzedaży wynosi ona w zdecydowanej większości przypadków 2 procent. Na złożenie druku i zapłatę podatku podatnik ma 14 dni.

Podatnicy najczęściej stykają się z tym podatkiem na przykład przy zakupie nowego samochodu. Zobacz, jak wypełnić deklarację, gdy kupiłeś auto o wartości 50 tysięcy złotych.

* Instrukcja wypełniania deklaracji PCC-3 przy zakupie samochodu o wartości 50 tysięcy złotych (kliknij, aby pobrać druk) *

W instrukcji występują tylko te rubryki, które podatnik przy zakupie pojazdu musi wypełnić.

Pola 1,4

Podatnik wpisuje w tym polu NIP lub PESEL oraz datę dokonania czynności. Nie jest to dzień wypełniania deklaracji, ale data widniejąca na umowie sprzedaży samochodu.

Część A

W tej części podatnik wskazuje właściwego dla jego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego oraz w polu 6 zaznacza, że celem jest złożenie deklaracji.

Część B

Część B.1.

W zależności od tego, czy kupujący jest osobą fizyczną, czy prawną – zaznacza to w polu 8 oraz wpisuje odpowiednio imię, nazwisko i datę urodzenia i imiona rodziców (dla osoby fizycznej) lub nazwę pełną, skróconą oraz REGON (dla osoby prawnej). W polu 7 natomiast powinien zakreślić punkt 5 – inny podmiot, chyba że w umowie po stronie kupujących występuje więcej niż jedna osoba. Wtedy wybiera punkt 1 i dołącza do deklaracji załącznik PCC-3A, w którym wskazuje drugiego kupującego.

Część B.2.

Podatnik wskazuje dokładny adres zamieszkania (gdy jest osobą fizyczną) lub siedziby (gdy jest osobą prawną).

Część C

W tej części obowiązkiem kupującego jest wskazanie przedmiotu opodatkowania. W polu 21 zaznacza zatem punkt 1 oraz informuje, gdzie będzie korzystał z samochodu (pole 22) i gdzie go kupił (pole 23). W rubryce 24 podatnik powinien dokładnie opisać auto, czyli podać jego markę, przebieg, numer rejestracyjny, rocznik, pojemność silnika, wyposażenie oraz ewentualne uszkodzenia, które obniżają wartość rynkową pojazdu.

##Na następnej stronie przeczytasz, gdzie podatnicy najczęściej popełniają błędy przy wypełnianiu deklaracji PCC-3

Część D

Pole 25

Kluczowe dla wysokości podatku pole w deklaracji i jednocześnie źródło największej liczby pomyłek. Należy bowiem wpisać tu nie kwotę widoczną na umowie, lecz szacowaną wartość rynkową pojazdu, obliczaną na podstawie przeciętnych cen samochodów tego samego typu, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia. Ma to zapobiegać sztucznemu zaniżaniu cen w umowach w celu obniżenia podatku. Jeśli wpisana w tym polu wartość budzi wątpliwości urzędu skarbowego, może on powołać rzeczoznawcę. Gdy wycena specjalisty różni się o co najmniej 33 procent od wartości podanej w deklaracji, podatnik ma obowiązek nie tylko ją skorygować, ale również ponieść koszty sporządzenia wyceny. W naszym przykładzie kupujący powinien wpisać w tej rubryce kwotę 50 tysięcy.

Pole 26

Podatnik wpisuje stawkę podatku, która w przytoczonym przykładzie wynosi dwa procent.

Pole 27

Należy obliczyć kwotę podatku poprzez przemnożenie wartości z pól 25 i 26. W naszej sytuacji będzie to tysiąc złotych. Wynik należy następnie przenieść do pól 43 i 53.

Część H

Pole 63

Rubryka informuje o liczbie dołączonych do deklaracji załączników, wypełnionych w przypadku, gdy kupującym jest więcej niż jedna osoba. Za każdą kolejną trzeba wypełnić jeden załącznik.

Cześć I

W tej części kupujący podpisuje oświadczenie, podając swoje imię, nazwisko oraz datę wypełnienia deklaracji (a nie datę na umowie sprzedaży).

Czytaj więcej w Money.pl
Długi firmy? Ucierpi twoja rodzina Kiedy za biznesowe niepowodzenia odpowiesz prywatnym majątkiem? Sprawdź, jak wybrać taką formę prawną firmy, żeby później nie żałować.
Nie złożysz tego w skarbówce? Grozi ci kara Brak złożenia tego dokumentu w urzędzie skarbowym może skutkować grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Urlop przez SMS-a? To możliwe Nie wystarczy, że zakomunikujesz szefowi chęć wzięcia urlopu na żądanie. W niektórych przypadkach pracodawca może się na to nie zgodzić. Sprawdź, jak poprawnie korzystać z tego przywileju.
Tagi: pcc-3, giełda, kraj, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, druki, baza wiedzy, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz