Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktoring: Czym jest i kiedy się opłaca

0
Podziel się:

Koszt finansowania faktoringu może ponieść wierzyciel, dłużnik lub oba podmioty wspólnie. Dłużnik dostaje dodatkowy czas na spłatę zobowiązania, ale i on ponosi koszt wypłaconego wierzycielowi kapitału.

Faktoring: Czym jest i kiedy się opłaca
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa w biznesie jest zachowanie płynności finansowej prowadzonej firmy. Jeśli specyfika jej działalności wymaga ponoszenia znacznych kosztów produkcyjnych, a czas oczekiwania na zapłatę od kontrahentów jest długi, często sięgają one po kredyty bankowe. Alternatywą dla takich sytuacji stanowi odpowiednie zarządzanie należnościami.


Nawet jeśli obecnie problemy z czasowym zachwianiem płynności nie występują w naszej firmie, warto przygotować się na taką ewentualność. W tym celu można zapoznać się z ofertą podmiotów specjalizujących się w obrocie wierzytelnościami. Takie firmy świadczą bardzo zróżnicowane usługi, w ramach których przekazują swoim klientom środki finansowe bezpośrednio po podpisaniu umowy.

Niektóre z nich realizując usługę windykacji, w ramach zaliczki wypłacają część kwoty należności na poczet przyszłych spłat od dłużnika. Jeśli należności nie uda się odzyskać, otrzymujemy na pewien czas środki obrotowe, z których możemy dowolnie korzystać. Nawet jeśli dłużnik okaże się niewypłacalny, zaliczkę możemy traktować jako nieoprocentowaną pożyczkę.

Dzieje się tak, gdyż firma windykacyjna nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w ramach tej usługi, nawet jeśli nie zarobi na prowizji od odzyskanych kwot. Dodatkowo wyspecjalizowane podmioty kredytują opłaty za wpis sądowy, sięgające przy wysokich nominałach wierzytelności nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które możemy pozostawić w obrocie.

Wielu przedsiębiorcom są znane także zasady działania usługi faktoringu. Faktoring klasyczny polega na finansowaniu całości lub dużej części obrotu przedsiębiorstwa opartego na kredycie kupieckim, czyli faktor za wynagrodzeniem wypłaca nam środki z tytułu faktur bezpośrednio po ich wystawieniu. Istnieje wiele opcji tej usługi. Firmy obrotu wierzytelnościami świadczą usługi faktoringu także dla pojedynczych należności.

Jeśli taka forma finansowania nie jest nam potrzebna w sposób ciągły lecz tylko w wybranych okresach, przeliczmy łączną wysokość wynagrodzenia w przypadku objęcia tańszym faktoringiem klasycznym, gdzie prowizją obejmowany jest cały obrót oraz droższym faktoringiem okazjonalnym, gdzie sami wskazujemy faktury do sfinansowania.

Wybór opcji jest kwestią kalkulacji. Warto również wiedzieć, że niebankowi faktorzy miewają niższe wymogi co do przyjęcia transakcji do sfinansowania, a ich usługa spełnia często rolę monitoringu płatności dyscyplinującą płatników.

Dla przedsiębiorców, którzy chcą wydłużyć sobie termin płatności u dostawców, dostępna jest także opcja faktoringu odwróconego. Firmy obrotu wierzytelnościami mogą zaoferować także hybrydę tej usługi i objąć nią wierzytelność wymagalną. Jeśli pozostajemy w stałym kontakcie z dłużnikiem, jednak nie możemy pozwolić sobie na dalsze oczekiwanie na środki, możemy zwrócić się do firmy obrotu wierzytelnościami o objęcie jej finansowaniem.

W różnych wariantach koszt finansowania może ponieść wierzyciel, dłużnik lub oba podmioty wspólnie. Dłużnik dostaje dodatkowy czas na spłatę zobowiązania, ale i on ponosi koszt wypłaconego wierzycielowi kapitału.

Szczególnie w dobie olbrzymich projektów infrastrukturalnych przedsiębiorcy mają okazję otrzymania dużego zamówienia, jednak obawiają się o swoje możliwości udźwignięcia wysokich kosztów produkcji. W ramach usługi faktoringu zamówieniowego przedsiębiorca otrzymuje finansowanie już na etapie produkcji, może więc je wykorzystać do zapłaty za materiały.

_ - Standardowym zabezpieczeniem jest przewłaszczenie wyprodukowanego towaru, a po wystawieniu faktury cesja należności na rzecz finansującego, jednak umów faktoringu zamówieniowego jest tak wiele, ile finansowanych projektów - _tłumaczy Danuta Czapeczko z Pragma Inkaso.

Firmy zarządzające wierzytelnościami udzielają także pożyczek na działalność gospodarczą, a należności niewymagalne lub wymagalne są przez nie postrzegane jako wartościowe zabezpieczenie. Jeśli więc nie mamy majątku trwałego, nie oznacza to automatycznie, że przekreślone są szanse na jej otrzymanie.

Roztropność, a nie ostateczność

Wielu przedsiębiorców traktuje usługi firm windykacyjnych jak ostateczność i zwraca się do nich dopiero, gdy ich wierzytelność staje się trudno ściągalna. W ten sposób zamykają oni sobie możliwość korzystania z kapitału oferowanego przez te firmy. W okresie niedoboru kapitału na rynku brak wiedzy na temat oferty firm obrotu wierzytelnościami może pozbawić naszą firmę niektórych możliwości rozwoju.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)