Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktoring to także dodatkowe opcje. Zobacz, jakie

0
Podziel się:

Zainteresowanie usługami pozabankowymi wynika z coraz większej wiedzy podmiotów gospodarczych o niebezpieczeństwach związanych z zatorami płatniczymi.

Faktoring to także dodatkowe opcje. Zobacz, jakie
(Shironosov/Dreamstime)

Faktoring jest jednym z dostępnych rozwiązań służących poprawie płynności finansowej firm. Zapewnia nie tylko dodatkowe finansowanie w sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z usług faktora, ale także wiele dodatkowych korzyści, które mogą pomóc firmie w relacjach z kontrahentami.

Coraz częściej podmioty świadczące usługę faktoringu oferują szeroki wachlarz dodatkowych produktów, które mogą efektywnie wpływać na zarządzanie transakcjami. Jedną z dodatkowych, bardzo istotnych zalet wynikających z usługi faktoringu jest wzrost bezpieczeństwa zawieranych umów związanych ze sprzedażą towarów lub usług przez klienta. Pojęcie bezpieczeństwa jest przez klientów traktowane bardzo szeroko. Dla niektórych wystarczającym zabezpieczeniem jest już sama możliwość sprawdzenia odbiorcy przez faktora oraz monitorowanie płatnika w okresie niewymagalności faktur. Ta grupa przedsiębiorców liczy się z ewentualnym zwrotem kapitału na zasadzie regresu, wybierając faktoring niepełny. Oznacza to, iż w przypadku braku zapłaty faktury przez kontrahenta po wymaganym terminie, faktor wraca do przedsiębiorcy po udzielone finansowanie.

Rozwiązanie to sprawdza się w sytuacji dość _ bezpiecznych _ kontrahentów, wobec których nie ma uzasadnionych obaw o unikanie płatności. Możliwość wcześniejszego otrzymania środków finansowych to dla wielu przedsiębiorców gwarancja utrzymania płynności. Poza tym sama forma rozliczania się poprzez faktora dyscyplinuje spóźnialskich kontrahentów do terminowego regulowania należności.

Inne rozwiązanie to połączenie dwóch usług, a dokładnie faktoringu z windykacją. W przypadku, gdy należna kwota nie wpłynie na konto faktora w terminie średnio 30 dni po przeterminowaniu, rozpoczyna się proces windykowania należności za cenę wahającą się w okolicach 4-5 proc. kwoty wierzytelności. Przedsiębiorca nie musi angażować wówczas własnych pracowników do odzyskania należnych mu pieniędzy, dzięki czemu wszystkie zasoby skupione są na bieżącej działalności podmiotu.

Zdarza się, że właściciele firm potrafią długo odwlekać podjęcie działań windykacyjnych wobec kontrahentów, nie wiedząc, że czas odgrywa w tym przypadku bardzo ważną rolę. Profesjonalny faktor z doświadczeniem windykacyjnym nie czeka, dzięki czemu zapewnia większą efektywność w odzyskiwaniu zaległych należności. Statystycznie sprawdza się reguła, że im szybciej windykowana jest wierzytelność, tym większa szansa na jej odzyskanie.

Istnieje pewna grupa klientów, którzy cenią sobie dodatkowe usługi uzyskane w cenie faktoringu, dające im poczucie bezpieczeństwa oraz pomoc również w sytuacjach patowych, takich jak brak zapłaty przez płatnika, który próbuje się kredytować lub planuje nie dokonać płatności z powodu swoich problemów finansowych. Taki klient nie musi liczyć się z natychmiastowym regresem wiążącym się ze zwrotem środków. Usługi te świadczą firmy pozabankowe, z dużym doświadczeniem windykacyjnym, które poprowadzą sprawę przez wszystkie etapy egzekucyjne, takie jak: windykacja polubowna, sąd, egzekucja komornicza, która jest wykonywana przy udziale przedstawiciela faktora, co daje większe możliwości egzekwowania zasądzonej kwoty.

Coraz więcej firm decyduje się także na pełne ubezpieczenie transakcji. Co prawda, generuje ono wyższe koszty usługi, zapewnia jednak spokój po stronie przedsiębiorcy, jeśli kontrahent okaże się nieuczciwy. Faktoring pełny, inaczej bezregresowy, oznacza, że faktor nie wraca do firmy korzystającej z jego usług, gdy faktura nie zostanie zapłacona w terminie. Usługa ta sprawdza się tylko w branżach, w których występowanie potrąceń oraz zwrotów jest na bardzo niskim poziomie. Należy też pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty ubezpieczenia w sytuacji, kiedy wierzytelność jest sporna. Wybór tej opcji powinno się wcześniej dobrze rozważyć i skalkulować, czy będzie się to firmie opłacać.

Wykup należności

Inne alternatywne opcje, z których korzystają niektóre firmy przy usłudze faktoringu, to tzw. czyszczenie bilansu. Działanie to polega na jednokrotnym wykupie należności przez firmę faktoringową - nazywanym również faktoringiem wymagalnościowym. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zamknąć konta analityczne oraz zmniejszyć zobowiązania podatkowe. Otrzymane w ten sposób środki są do dowolnego wykorzystania firmy, która jednocześnie poprawia swoje wskaźniki dotyczące m.in. rotacji należności, zadłużenia kapitałów własnych czy rentowności aktywów. Może mieć to duże znaczenie podczas ubiegania się o kredyt w banku czy w kontaktach z dostawcami.

Wśród polskich firm rośnie popularność faktoringu, jako alternatywnej formy finansowania, co sprawia, że chętniej sięgają one także po inne narzędzia usprawniające zarządzanie wierzytelnościami. Zainteresowanie usługami pozabankowymi wynika z coraz większej świadomości podmiotów gospodarczych na temat niebezpieczeństw związanych z zatorami płatniczymi - nadal największym problemem, z którym borykają się polscy przedsiębiorcy.

Czytaj więcej o faktoringu
Jak oszacować koszty faktoringu? Przed uzyskaniem środków z takiego źródła warto sprawdzić, czy jest ono opłacalne dla naszej firmy.
Czy faktoring może poprawic bilans? Salda należności otwartych oraz należności wymagalnych i trudno ściągalnych, które pogarszają wyniki finansowe firmy można zniwelować poprzez czyszczenie bilansu.
Co daje faktoring eksportowy Przedsiębiorcy czasem obawiają się pozyskiwania zagranicznych kontrahentów. Pomocny może być faktoring eksportowy.
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)