Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
faktoring
01.03.2013 13:54

Faktoring wymagalnościowy. Jak wykorzystać w zarządzaniu finansami?

Wciąż niewielu przedsiębiorców wie, że może czerpać korzyści także z finansowania wierzytelności wymagalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że przedsiębiorcy uważniej przyglądają się swoim finansom. Coraz częściej wykorzystują różne usługi finansowe, aby usprawnić zarządzanie firmowymi należnościami, między innymi faktoring należnościach niewymagalnych. Niemniej jednak, wciąż niewielu przedsiębiorców wie, że może czerpać korzyści także z finansowania wierzytelności wymagalnych.

Pogarszająca się sytuacja rynkowa wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie alternatywnych metod finansowania i poprawy płynności finansowej firmy, czego efektem jest rosnące zainteresowanie usługami faktoringowymi. Tym bardziej, że opóźnienia w płatnościach stają się już polską normą i coraz częściej prowadzą do upadłości przedsiębiorstw. Pod tym względem zeszły rok był najgorszy od ośmiu lat.

*Niezastąpiona prewencja *

Do podejmowania działań prewencyjnych, zanim jeszcze pojawią się problemy finansowe, nie trzeba już polskich przedsiębiorców przekonywać. Minimalizacja ryzyka nieterminowego regulowania należności przez kontrahentów to podstawowy krok, aby cel utrzymania płynności finansowej firmy został osiągnięty. Rosnąca popularność usług faktoringowych skupia się wśród produktów dotyczących należności niewymagalnych, podczas gdy faktoring wymagalnościowy oferuje efektywne wykorzystanie wierzytelności wymagalnych.

Niewielu jeszcze przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z zalet tego narzędzia. Usługa ta zapewnia klientowi terminowy wpływ środków z tytułu faktur, co oznacza, że otrzymuje on wpłatę w momencie upływu terminu płatności faktury. Tak więc przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe, dzięki którym może bez zaburzeń realizować kolejne zamówienia, a jego kontrahent dodatkowy czas na spłatę zobowiązania.

Faktoring wymagalnościowy – jak to działa?

Przedsiębiorstwa, które mają stabilną sytuację finansową i nie potrzebują natychmiastowego zasilenia budżetu gotówką, a chcą w ramach prewencji zminimalizować ryzyko niespłacenia faktur na czas, z powodzeniem skorzystają z faktorowania wierzytelności wymagalnych.

Umowa z faktorem, podpisywana na etapie niewymagalności faktury, aktywizuje się w momencie bezskutecznego upływu terminu płatności. W ten sposób, firma wyspecjalizowana w finansowaniu należności, która prowadzi monitoring płatności dla wierzytelności bieżących przeterminowanych w niewielkim stopniu, może zaoferować swoim klientom także ich faktorowanie, czyli udostępnienie środków finansowych bezpośrednio po przekazaniu należności do monitoringu.

Utrzymanie biznesowych relacji

Przedsiębiorcy nie muszą obawiać się nadszarpnięcia dobrych relacji ze swoimi kontrahentami, gdyż faktoring wymagalnościowy nie ma na nie negatywnego wpływu. Jeśli odbiorca nie jest w stanie opłacić faktury w terminie, a z kolei wierzyciel nie może dłużej czekać na wpływ należności, faktoring rozwiązuje powstały miedzy partnerami problem.

Odbiorca ma więcej czasu na uregulowanie zobowiązania, a firma korzystająca z faktorowania nie ponosi z tego tytułu strat. Opłaca jedynie koszty związane z samą usługą, w zamian otrzymując szereg dodatkowych korzyści. Dzięki zaangażowaniu wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej, wzrasta także skuteczność późniejszego egzekwowania zapłaty od potencjalnego dłużnika. Klienci są znacznie bardziej zdyscyplinowani w dotrzymywaniu terminów, kiedy na linii odbiorca-dostawca pojawia się trzeci podmiot.

Czytaj więcej w Money.pl
Faktoring dla mikrofirm. Na czym to polega? Faktoring umożliwia prowadzącym działalność zamianę faktur na gotówkę niemal tuż po wystawieniu faktury.
Mikrofaktoring - nowe rozwiązanie dla mniejszych firm Faktoring postrzegany jest jako narzędzie dedykowane dla większych podmiotów. Coraz częściej pojawiają się jednak również rozwiązania dla małych i średnich firm.
To może pomóc przetrwać firmom kryzys Faktoring to nie tylko zastrzyk gotówki na konto firmowe, ale też wiele usług dodanych, które mogą być szczególnie cenne dla przedsiębiorców w okresie gorszej koniunktury.
Tagi: faktoring, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz