Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Fala upałów w Polsce. Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców

25
Podziel się:

Inspekcja przy okazji przypomina o obowiązkach, które spoczywają na pracodawcach w gorące dni.

Przepisy dość jasno precyzują, jak powinien zachować się pracodawca, gdy żar leje się z nieba.
Przepisy dość jasno precyzują, jak powinien zachować się pracodawca, gdy żar leje się z nieba. (Wojtek Laski)

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, z uwagi na nadzwyczajną falę upałów, zaapelował do pracodawców o skracanie czasu pracy, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Inspekcja przy okazji przypomina o obowiązkach, które spoczywają na pracodawcach w gorące dni. Przepisy dość jasno precyzują, jak powinien zachować się pracodawca, gdy żar leje się z nieba. Przede wszystkim powinien zadbać o wystarczającą ilość płynów.

Wystarczającą, czyli jakiej? Tego przepisy nie precyzują. Przeczytamy tylko, że "napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników". Aby nie zastanawiać się, jaka ilość zaspokoi potrzeby załogi, firmy udostępniają wodę w butelkach albo dystrybutorze.

Zobacz także: Zobacz także: Upały. Jak się chronić?

W przepisach mowa jest po prostu o "napojach", więc wystarczy, że pracodawca zapewni zwykłą wodę mineralną. Pracownicy nie mogą wymagać żadnych konkretnych słodzonych napojów czy soków – jeśli chcą się nimi wspomagać w ciągu dnia, to muszą się zaopatrzyć we własnym zakresie.

Pracownicy, którzy wykonują "brudzące" prace na zewnątrz i nie mają dostępu do wody bieżącej, powinno mieć dziennie do dyspozycji co najmniej 90 l dla celów higienicznych.

Obowiązek zapewnienia wody powstaje, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza, a w przypadku pracy na zewnątrz więcej niż 25 stopni.

Jeśli pracodawca widzi, że temperatura w danym dniu jest tak wysoka, że nie dość, że wykonywanie pracy jest bardzo utrudnione, to jeszczezagraża zdrowiu pracowników, powinien przemyśleć zwolnienie ich wcześniej do domu. Dotyczy to w szczególności tych osób, które wykonują zajęcia na zewnątrz.

wiadomości
gospodarka
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
wuj
6 lat temu
Woda to napój ciekawe ja bym to inaczej interpretował i bym się z tym nie zgodził
rpg
6 lat temu
...zapewnia Red Bulle ?...
PP
6 lat temu
Ja apeluje do Głównego Inspektora Pracy żeby w sierpniu zrzekł się wynagrodzenia.
Apele to były...
6 lat temu
Niech zaapeluje do pracowników aby pracowali w nocy.
Taa
6 lat temu
Niech se zaapeluje do ZUS i Skarbówki o zwrot składek dla pracodawcy. Lub prześle pieniądze za przestoje i nie zrealizowane zamówienia, kary itd. Wtedy i miesiąc może być firma zamknięta.
...
Następna strona