Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firma za granicą. Jej zakładanie ma być łatwiejsze

0
Podziel się:

Rejestracja jednoosobowej spółki z o.o. ma być możliwa przez internet, a jej minimalny kapitał ma wynosić 1 euro.

Firma za granicą. Jej zakładanie ma być łatwiejsze
(istockphoto)

Kraje UE uzgodniły w czwartek projekt przepisów, które ułatwią zakładanie spółki w innym państwie unijnym i prowadzenie działalności za granicą. Rejestracja jednoosobowej spółki z o.o. ma być możliwa przez internet, a jej minimalny kapitał ma wynosić 1 euro.

Dzięki przepisom ograniczone mają zostać koszty i ciężary administracyjne związane z zakładaniem spółek za granicą. Skorzystają na tym przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Zgodnie z projektem dyrektywy państwa unijne będą zobowiązane ustanowić w prawie krajowym formę prawną jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W całej UE obowiązywać będzie wspólna nazwa dla tej formy prawnej spółki: Societas Unius Personae - SUP.

Będzie ją można zarejestrować on-line, wykorzystując szablony elektronicznych wniosków sporządzonych przez państwa członkowskie.

Minimalna wielkość kapitału potrzebna, by zarejestrować SUP, ma wynosić 1 euro bądź jego równowartość w krajach, które nie należą do eurolandu. Jednak kraje unijne będą zobowiązane zapewnić przepisy, które ochronią wierzycieli takiej spółki w razie jej bankructwa. Może to być na przykład wymóg ustanowienia rezerw finansowych albo zaświadczenia o wypłacalności.

- Te przepisy to konkretny przykład korzyści, jakie cyfryzacja może przynieść wspólnemu rynkowi i nam wszystkim: obywatelom, którzy myślą o założeniu swojej firmy, pracownikom, którzy będą w tej firmie pracować, małym i średnim przedsiębiorstwom, które rozważają założenie spółki zależnej, oraz administracji publicznej, która staje się bardziej cyfrowa - oświadczyła łotewska minister gospodarki Dana Reizniece-Ozola, cytowana w komunikacie Rady UE.

Porozumienie krajów UE w sprawie projektu dyrektywy otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostateczną wersją przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl
O tym myśli dwie trzecie młodych Polaków Spośród osób urodzonych po 1990 roku zdecydowana większość myśli o założeniu własnej firmy.
Zakładasz firmę? Takie masz obowiązki Choć obowiązuje tak zwane _ jedno okienko _, to wciąż wielu początkujących przedsiębiorców zapomina o niektórych dokumentach.
Te spółki możesz zarejestrować przez sieć Czy alternatywne sposoby rejestracji przez internet nie będą źródłem nowych komplikacji i kłopotów dla przedsiębiorców?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)