Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy w coraz lepszej sytuacji? Coraz mniej przedsiębiorców ma problem z płatnościami

0
Podziel się:

Płatności przedsiębiorstw poprawiają się, a coraz mniej firm narzeka na tak zwane zatory płatnicze - informuje Biuro Informacji Gospodarczej. Chociaż trend jest pozytywny to wciąż połowa przedsiębiorców nie otrzymuje terminowo płatności. Na każde wystawione na fakturze 1000 zł przedsiębiorcy czekają ponad 60 dni na 125 zł.

Firmy w coraz lepszej sytuacji? Coraz mniej przedsiębiorców ma problem z płatnościami
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Z 48 do 43 proc. ubyło firm skarżących się na problemy z zatorami płatniczymi - wynika z danych Biura Informacji Gospodarczych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadł również poziom przeterminowanych należności. Średnio przedsiębiorstwa zalegają 29,1 tys. zł, podczas gdy jeszcze pół roku temu było to aż 41 tys zł.

- Dziewięć kolejnych kwartałów wzrostu PKB przekraczającego 3 pkt. proc., a pod koniec zeszłego roku dochodzącego do 4 proc. zaczęło przekładać się na lepszą sytuację we wzajemnych płatnościach przedsiębiorstw, choć niestety nie aż tak wyraźne, jak można by się było tego spodziewać - tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają powody do radości. Jak tłumaczy Grzelczak - pozytywne skutki wzrostu gospodarczego z ostatnich miesięcy - nie wpłynęły na poprawę płatności w branży budowlanej. Sytuacja poprawiła się w trzech z czterech analizowanych branż, w usługach, handlu i produkcji.

- Pozytywne skutki poprawy rozkładają się nierówno wśród firm, a więc mimo lepszych warunków działalności nie wszystkie to odczuwają. Korzystnej zmiany nie widać na przykład w branży budowlanej dla której notowania wskaźnika zatorów płatniczych pozostały na minusie. Wprawdzie kłopoty z płatnościami kontrahentów ma mniej firm budowlanych, ale dotyczą one większych kwot - dodaje prezes BIG.

Jak zauważył BIG - w ostatnim czasie zwiększył się odsetek firm podejmujących działania wobec odbiorców towarów i usług, którzy nie płacą w terminie - z 67 proc. do 82 proc. Jedną z metod nacisku na dłużnika jest wpis dłużnika do rejestrów dłużników.

"Średni udział opóźnionych należności w stosunku do wszystkich należności firm zmagających się z zatorami wynosi 12,5 proc" - czytamy w analizie BIG. Jak wyliczyło Biuro, oznacza to, że na każde 1000 zł faktury, firma czeka na 125 zł ponad 60 dni.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)