Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

48 proc. firm dostaje zapłatę z ponad 60-dniowym opóźnieniem

7
Podziel się:

Grupa firm oferujących usługi i towary z odroczonym terminem płatności, zmagających się z niesolidnymi kontrahentami, wciąż utrzymuje się między 40 a 50 proc.

48 proc. firm dostaje zapłatę z ponad 60-dniowym opóźnieniem
(Pixabay (CC0))
bEIHWYLF

W ciągu ostatniego półrocza 48 proc. firm dostawało zapłatę za towar, czy usługi z ponad 60-dniowym opóźnieniem - wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

W komunikacie BIG InfoMonitor zaznaczono, że w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w pierwszym kwartale br., zaobserwowano nieznaczny wzrost (o 3 pkt. proc.) odsetka firm skarżących się na tego typu problemy.

"Prowadzone od dwóch lat analizy BIG InfoMonitor pokazują, że grupa firm oferujących usługi i towary z odroczonym terminem płatności, zmagających się z niesolidnymi kontrahentami, wciąż utrzymuje się między 40 a 50 proc. Niestety statystyk nie zmienia poprawa koniunktury gospodarczej" - napisano w raporcie.

bEIHWYLH

Zgodnie z analizą przedsiębiorcy nie spodziewają się szczególnej poprawy w tej kwestii. Na pytanie o to, jak pod względem przeterminowanych płatności będzie wyglądała sytuacja za pół roku, zdecydowana większość (61 proc.) odpowiedziała, że nie zmieni się, albo się pogorszy (10 proc.). Jedynie co piąty przedsiębiorca (21,4 proc.) zakłada, że liczba faktur płaconych z co najmniej 60- dniowym opóźnieniem będzie mniejsza niż obecnie.

Według BIG InfoMonitor, firmom czekającym często w nieskończoność na pieniądze, ma pomóc wchodząca w życie w listopadzie tego roku część tzw. pakietu wierzycielskiego przewidująca możliwość wpisywania dłużnika do Rejestru BIG już po 30 dniach od terminu płatności, zamiast po 60 dniach.

W ramach regulacji pakietu wierzycielskiego, od przyszłego roku mają też rozpocząć działanie dwa rejestry ograniczające ryzyko podjęcia współpracy z problematycznymi firmami. Pierwszy to rejestr należności publicznoprawnych, do którego trafią informacje m.in. o firmach zalegających z regulowaniem podatków czy ceł, a drugi to rejestr podmiotów, wobec których doszło do nieskutecznych egzekucji sądowych lub administracyjnych. Informacje z obu rejestrów będą dostępne za pośrednictwem Biur Informacji Gospodarczej.

Raport przypomina, że rząd pracuje też nad kolejnymi rozwiązaniami - podatkowymi - mobilizującymi dłużników do terminowego regulowania zobowiązań. Wyjaśniono, że dziś wierzyciel, nawet jeśli nie dostaje pieniędzy, musi - po wystawieniu faktury - zapłacić podatek. O ile odprowadzony VAT może sobie odebrać, jeśli kontrahent nie dokonał zapłaty w ciągu 150 dni, to już podatku dochodowego nie.

bEIHWYLN

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, jeśli firma w ciągu 120 dni od terminu wyznaczonego w umowie lub na fakturze nie otrzyma płatności i w tym czasie nie sprzeda tej wierzytelności, będzie miała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę. Dzięki czemu zapłaci niższy podatek dochodowy.

Natomiast niesolidny dłużnik nie będzie mógł wliczyć w koszty niezapłaconej faktury, dodatkowo będzie musiał zwiększyć swoją podstawę opodatkowania i tym samym zapłacić wyższy podatek dochodowy.

"Propozycja jest konkretna i warta uwagi. Daje szanse na poprawę sytuacji i co ważne, daje ulgę wielu firmom oczekującym w nieskończoność na płatność od odbiorcy towarów czy usługi" - ocenił, cytowany w raporcie, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że w bazie biura ponad 99 proc. wpisanych dłużników nie zapłaciło swoim kontrahentom od ponad 120 dni łącznej kwoty przekraczającej 3,6 mld zł.

Z badania wynika ponadto, że 17 proc. firm nie płaci swoim kontrahentom, bowiem im też nie zapłacono, podczas gdy trzy miesiące temu odpowiadało tak 35 proc. badanych.

bEIHWYLO
Zobacz także: Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa
bEIHWYMi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
cezar
3 lata temu
Ja miałem ciągle problem z opóźnieniami. W tamtym roku zdecydowałem się na faktoring w idea i widzę poprawę.
Papa
4 lata temu
Firmę usług budowlanych zamknąłem 3 lata temu . Rok temu dostałem zaproszenie , darmowe , do wpisania się do programu Rzetelna Firma . Może Rzetelna Firma zacznie rzetelnie działać i sprawdzi najpierw siebie . Firma Żenada - nowa nazwa .
kamil
4 lata temu
to prawda, często niestety spotykam się z nieterminowymi płatnościami i jak tu prowadzić własną firmę? lekko nie jest. dlatego coraz częściej sprawdzam kontrahentów, jak widzę że mają certyfikat Rzetelna Firma to jestem już spokojny, bo wiem, że nie będzie problemów z płatnościami.
bEIHWYMj
MAciek
4 lata temu
Przychód powinien być w momencie zapłaty na konto. Ci, którzy opóźniają zapłatę powinni mieć sankcje w US
nikola
4 lata temu
Firmy dostają zapłatę z opóźnieniem bo co? rząd zalega? Nie, to sytuacja wypracowana przez poprzednie ekipy rządzące doprowadziła do sytuacji, że przedsiębiorcy płacą z opóźnieniem innym przedsiębiorcom, bo nie mają kasy, przez złodziejskie banki, nieuczciwych przedsiębiorców, sądy, komorników itd..