Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy chętniej wynajmują auta

0
Podziel się:

Rynek wynajmu aut firmowych szybko rośnie. W 2007 roku osiągnął wartość blisko 1,6 mld zł.

Firmy chętniej wynajmują auta
(PAP/ EPA)
bESkdBoB

Już ponad 8 tys. firm wynajmuje flotę samochodową. W sumie po polskich drogach jeździ już ponad 93 tysiące aut obsługiwanych przez firmy specjalizujące się w długoterminowym wynajmie aut.

Raport o rynku długoterminowego wynajmu samochodów firmowych przygotował wrocławski instytut Keralla Research. Wynika z niego, że w 2007 r. urósł on o 35 proc.

Car Fleet Management - to zarządzanie flotą pojazdów. Firma może zlecić innej nie tylko o dbanie o swoje auta, ale nawet ich zakup, serwisowanie, wymianę, itd. Bardzo różny jest zakres usług.

bESkdBoD

- _ Małymi krokami, ale bardzo konsekwentnie zmierzamy do modelu zachodnioeuropejskiego, gdzie CFM jest dużo popularniejszy i wykorzystywany nawet w 35-40 proc. firm flotowych. W Polsce jego udział szacowny jest na 6-6,5 proc. _- zauważają autorzy raportu.

Polskie firmy wynajmują w sumie ponad 93 tys. samochodów. To zarówno auta zarządzane jak i zarządzane oraz finansowane przez firmy z sektora Car Fleet Management. Większość to pojazdy wzięte w leasing i zarządzane przez firmy zewnętrzne.

Keralla Research prognozuje że przed Euro 2012 w Polsce firmy będą wynajmować ponad 200 tys. aut. Tylko w ubiegłym roku wartość rynku urosła o 393 mln zł. W sumie klienci zostawili w firmach CFM już blisko 1,6 mld zł.

bESkdBoJ

Lider się nie zmienia, ale konkurencja rośnie

Oprócz liczby klientów zwiększa się też liczba oferentów. - _ W 2007 roku rozpoczęły działalność kolejne firmy świadczące usługę CFM - Santander Consumer Multirent oraz Althon Car Lease _ - czytamy w raporcie.

Pozycję lidera z 15 proc. udziałem w rynku utrzymał Masterlease. Jego największy konkurent LeasePlan Fleet Management może pochwalić się 9 proc. udziałem. Nieco mniejsze kawałki tortu wykroiły dla siebie: Arval (8 proc.) i Daimler Fleet Management (7 proc.). rynku.

W sumie 8 największych firm obsługuje 59% tego rynku usług, a z grona pozostałych 41% do najważniejszych graczy należy zaliczyć firmy działające w programie ToyotaCorpo Cars Management.

bESkdBpe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)