Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
18.04.2012 14:43

Firmy już nie chcą zatrudniać pracowników

Najnowsze dane GUS. Do Polski nadciąga druga fala kryzysu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 3,8 procenta w porównaniu do ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Według najnowszych informacji GUS średnia płaca wyniosła w marcu 3770,66 złotego brutto, co oznacza wzrost wobec lutego o 5,7 procenta. Dane są zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków, co oznacza, że nie będą miały większego wpływu na notowania giełdowe czy kurs złotego.

GUS podał jednocześnie informację na temat przeciętnego zatrudnienia w firmach. Zgodnie z nią w marcu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 5,54 miliona pracowników. Oznacza to wzrost zaledwie o 0,5 procenta w porównaniu do ubiegłego roku i spadek o 0,1 procenta wobec lutego.

Dane GUS potwierdzają, że do Polski zagląda druga fala kryzysu. Widać to w zahamowaniu zatrudnienia. Również, jak już podawał Money.pl, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia - czyli wskaźnik obrazujący jak rosną nasze pensje w stosunku do podwyżek cen - słabnie z roku na rok. W zeszłym roku nasze pensje praktycznie stanęły w miejscu. Wzrost wyniósł zaledwie 1,2 procenta, podczas gdy przed pięcioma laty przekraczał 10 procent.

Więcej o kryzysie i płacach czytaj w Money.pl
Klepiemy biedę do 2020 roku. Twój szef się boi Money.pl daje ci kryzysowy kalendarzyk. Noś go w portfelu, a pomoże ci się zorientować, kiedy stracisz pracę.
Podwyżka stóp procentowych, coraz bardziej prawdopodobna Profesor Filar mówi, co z drożyzną i czy możemy liczyć na podwyżki.

| |
| --- |

Tagi: gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz