Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy motoryzacyjne jednoczą się na Śląsku

0
Podziel się:

Powstaje tam platforma współpracy pod nazwą Silesia Automotiv. Zrzeszać będzie 20 do 30 firm.

Firmy motoryzacyjne jednoczą się na Śląsku
(materiały prasowe Fiat)

Na Śląsku powstaje platforma współpracy, w ramach której firmy motoryzacyjne z regionu będą mogły m.in. wspólnie korzystać z usług doradczych, szkoleniowych czy edukacyjnych, a docelowo np. wymieniać się pracownikami, razem zamawiać prąd czy zlecać badania naukowe.

Przedsięwzięcie, pod roboczą nazwą Silesia Automotive, zainicjowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), przy współpracy Legnickiej SSE oraz dwóch firm: szkoleniowej i konsultingowej. Docelowo projekt może rozszerzyć się również na inne strefy z południa Polski. Pomysłodawcy podkreślają jednak, że klaster nie ograniczy się do firm działających w strefach.

_ - Trwają rozmowy z podmiotami zainteresowanymi przystąpieniem do tego swoistego klastra. Spodziewam się, że w tym roku będzie to ok. 20-30 firm, które będą stanowić trzon porozumienia. Obecnie dyskutujemy m.in. o tym, jakie są ich oczekiwania, oraz pracujemy nad spełniającą je ofertą _ - powiedział prezes KSSE, Piotr Wojaczek.

W Katowickiej SSE w blisko 50 firmach z branży motoryzacyjnej pracuje ok. 26 tys. osób, czyli ok. 60 proc. wszystkich zatrudnionych. Szacuje się, że na Śląsku w tym sektorze pracuje w sumie (w strefie i poza nią) ok. 44 tys. osób, wobec ok. 150 tys. pracowników tej branży w całej Polsce. Oznacza to, że w regionie skoncentrowana jest niespełna trzecia część przemysłu motoryzacyjnego.

Wojaczek liczy, że do dużych międzynarodowych firm motoryzacyjnych, które przystąpią do porozumienia, wkrótce dołączą podmioty średnie i małe - głównie polskie, ze strefy i spoza niej. KSSE i współpracujące z nią podmioty mają być animatorami ich współpracy. Zaangażowanie w klaster deklarują też uczelnie techniczne z Gliwic i Katowic, Częstochowy i Bielska-Białej.

Plan zakłada, że w pierwszym etapie współpraca firm może polegać np. na wspólnym korzystaniu z tworzonych na ich potrzeby analiz i raportów (np. na temat rynku pracy, zatrudnienia itp.), czy kształtowaniu oferty edukacyjnej i szkoleniowej odpowiadającej potrzebom branży. W przyszłości klaster może być miejscem, gdzie firmy będą pomagać sobie w sprawach zatrudnienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t113201.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;slasku;sprzedawali;skazone;mieso,117,0,753781.html) Na Śląsku sprzedawali skażone mięso? Około 1,5 tony wieprzowiny mogło być skażone dioksynami - sądzi Główny Lekarz Weterynarii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t92639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/655;firm;zbankrutowalo;gorzej;nie;bedzie,241,0,747505.html) 655 firm zbankrutowało. Gorzej nie będzie? W ubiegłym roku częściej niż w 2009 r. upadłość ogłaszały małe firmy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)