Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy narzekają na prawo. Oto siedem grzechów głównych

0
Podziel się:

Prawie 89 proc. polskich przedsiębiorstw mogłoby zarabiać więcej i działać efektywniej, gdyby przepisy prawne były bardziej przyjazne.

Firmy narzekają na prawo. Oto siedem grzechów głównych
(Prebranac/Dreamstime.com)

Prawie 89 proc. polskich przedsiębiorstw mogłoby zarabiać więcej i działać efektywniej, gdyby przepisy prawne były bardziej przyjazne. Połowa przedsiębiorców sądzi, że rzeczywistość zmieni się na korzyść najwcześniej za 8-10 lat - wynika z badania 10 tysięcy firm z okazji * *I Kongresu Rzetelnych Firm.

Prawie 52 proc. firm zdarzyło się stracić pieniądze, wyprodukowane dobra lub kontrahenta przez niedorzeczne przepisy prawne. W przypadku ponad 15 proc. badanych taka sytuacja miała miejsce wielokrotnie. Aż 89 proc. zapytanych przedsiębiorców jest przekonanych, że ich firmy funkcjonowałyby efektywniej i zarabiały więcej, gdyby nie niedorzeczne przepisy.

Przedsiębiorcy nie są nastawieni optymistycznie. Twierdzą, że zmiany deregulacyjne wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat nie zmieniły rzeczywistości, w której funkcjonują polskie firmy. Aż 66 proc. badanych nie zauważyło żadnych zmian, które usprawniłyby działalność przedsiębiorstwa. Kolejne 15 proc. twierdzi, że zmiany miały minimalne znaczenie dla ich firm. Według ponad połowy zapytanych firm najwcześniej za 8-10 lat można się spodziewać realnej poprawy w sytuacji polskich przedsiębiorstw.

Jak wynika z badania, największym problemem są dla przedsiębiorców przepisy podatkowe. Aż 42 proc. przedsiębiorców wskazuje właśnie na prawo podatkowe, jako źródło największych absurdów. Niemal 19 proc. sądzi tak o przepisach prawa pracy.

W wyniku badania przedsiębiorcy wskazali 7 najbardziej absurdalnych, z ich punktu widzenia, przepisów prawnych, czyli _ 7 grzechów głównych polskiej administracji _:

  • 1. Memoriałowa metoda rozliczania VAT - rozliczenie VAT niezależnie od otrzymania zapłaty przez sprzedającego towary lub usługi.
  • *2. *Brak ujednoliconego terminu na zwrot podatków przez organy podatkowe.
  • 3. Wysokie koszty zatrudnienia pracownika.
  • 4. Rozliczanie opłaty VAT od importu w ciągu 10 dni, zamiast w deklaracji podatkowej.
  • 5. Obowiązek przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne przez 5 lat.
  • 6. Procedury przetargów publicznych – stosowanie ceny jako jedynego obiektywnego kryterium wyboru oferty.
  • 7. Konieczność zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony po ówczesnym dwukrotnym podpisaniu z nim umowy o pracę.
Czytaj więcej w Money.pl
Tak możesz zapłacić niższy podatek Wprowadź meble i komputer do środków trwałych i poddaj amortyzacji, a zapłacisz niższy podatek.
Chcą nowego podatku za jazdę samochodem Jazda służbowym samochodem po godzinach pracy będzie opodatkowana? Ministerstwo Gospodarki ma plan.
firma
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)