Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy nie inwestują, choć mają pieniądze

0
Podziel się:

168 mld złotych - tyle mniej więcej posiadają polskie firmy na inwestycje.

Firmy nie inwestują, choć mają pieniądze
(Edyta Strzelec/Reporter)
bEDibafF

Przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje, szacowane na 168 mld zł na koniec września, którymi mogą sfinansować nakłady 2,2-krotnie wyższe od poniesionych faktycznie - ocenia Ministerstwo Gospodarki.

_ - Wzrostowi nadwyżki inwestycyjnej wygenerowanej w okresie I-IX 2013 roku (o 2,0 proc.) towarzyszył wzrost nakładów inwestycyjnych (o 0,6 proc.). W rezultacie potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji minimalnie się zwiększyły. Nadwyżką inwestycyjną można by sfinansować nakłady 2,2-krotnie wyższe od poniesionych faktycznie. Wzrost nadwyżki inwestycyjnej był efektem zarówno zwiększonej amortyzacji (o 2,8 proc.), jak i przyrostu zysku netto (o 1,5 proc.) _ - napisano w raporcie.

Analitycy MG oceniają, że w dyspozycji przedsiębiorców pozostają znaczne środki pieniężne, które na koniec września 2013 roku wynosiły 168 mld zł i były o 6,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

bEDibafH

_ - Potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji przez przedsiębiorców są w dalszym ciągu duże, minimalnie większe niż przed rokiem. Niewielkie zwiększenie możliwości samofinansowania nakładów nadwyżką inwestycyjną spowodowane jest zarówno wzrostem amortyzacji, jak i zysku netto przy jednoczesnym jeszcze mniejszym wzroście dokonanych inwestycji (w cenach bieżących). Z drugiej strony o zwiększonych możliwościach decyduje przyrost środków finansowych pozostających w dyspozycji przedsiębiorców _ - napisano.

_ - Prognozy dotyczące kształtowania się koniunktury w najbliższych kwartałach nadal obarczone są znaczną skalą niepewności, choć widoczne są symptomy pewnej powolnej poprawy. W takich okolicznościach przewidywania co do dynamiki inwestycji muszą pozostać ostrożne _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy zaczynają podbijać Skandynawię Największe szanse mają firmy budowlane, nowych technologii, a także informatycy i programiści.
Resort ma pomysł na pobudzenie inwestycji Aby zachęcić firmy do inwestycji Ministerstwo Finansów zaproponuje wprowadzenie możliwości przyspieszonej amortyzacji środków trwałych w latach 2014-2016.
Olbrzymie pieniądze płyną do Wielkiej Brytanii W ślad za dużymi projektami przejęć przez chiński kapitał państwowy angielskiej infrastruktury, 500 chińskich firm prywatnych zainwestowało w rynek brytyjski.
Środki na inwestycje siegają 157 miliardów Na koniec I kwartału ich wartość przekraczała 157 mld zł i była o 4,6 procent niższa niż rok wcześniej - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.
bEDibagi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)