Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy w Polsce. Polacy nie doceniają przedsiębiorców

0
Podziel się

Aż 61 procent Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju.

Firmy w Polsce. Polacy nie doceniają przedsiębiorców
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)
bEqwzIgR

Aż 61 procent Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju, a 62 procent uważa, że nie dają zatrudnienia większości z nas - wynika z badania zrealizowanego przez instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy wytwarzają większość dochodu naszego kraju, tylko 28 proc. respondentów odpowiedziało _ zdecydowanie tak _ lub _ raczej tak _. Natomiast 61 proc. z nich odpowiedziało _ zdecydowanie nie _ lub _ raczej nie _, a 11 proc. _ nie wiem _.

Tylko 33 proc. respondentów na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy dają zatrudnienie większości Polaków, stwierdziło _ zdecydowanie tak _ lub _ raczej tak _, a aż 62 proc. _ zdecydowanie nie _ lub _ raczej nie _. 5 proc. odpowiedziało _ nie wiem _.

bEqwzIgT

_ - Wiedza o tym, co jest źródłem dochodu wytwarzanego w każdej, nie tylko polskiej, gospodarce, jest jak widać dość nikła. Dlatego warto przy każdej okazji informować, że ponad 70 proc. PKB, w 2009 r. - 72,3 proc., wytworzone było przez przedsiębiorstwa. Pozostałe 27-28 proc. wypracowały inne podmioty, a także pochodziło z cła i podatków _ - oceniła wyniki badania główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dodała, że przedsiębiorstwa zatrudniają w Polsce prawie 70 proc. osób pracujących w gospodarce narodowej, nie uwzględniając zatrudnienia w jednostkach budżetowych obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego, bo te dane nie są dostępne._ _

_ - Bez firm nie ma dochodu narodowego, nie ma miejsc pracy, nie ma dochodów obywateli. Bo żeby zatrudniać w sektorze publicznym, potrzebne są wpływy do budżetu z podatków, których nie byłoby, gdyby nie firmy i zatrudnieni w nich pracownicy _ - powiedziała Krzysztoszek.

Badanie na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 2000 osób w wieku 15+ przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Badanie odbyło się w dwóch turach w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.

bEqwzIgZ
Więcej o sytuacji polskich firm - czytaj w Money.pl
Najatrakcyjniejsi w regionie - dla Niemców Polska dostała od niemieckich przedsiębiorców najlepsze noty w regionie. Następne były Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa i Litwa.
Gwałtowny wzrost liczby bankructw w Polsce. Co się dzieje? Zobacz, jaki może mieć to wpływ na wzrost gospodarczy.
Polskie firmy wykorzystują kryzys. Jest sposób Kryzys jest dobrą okazją dla silnych przedsiębiorców na ekspansję i udział w podziale zagranicznych rynków.
bEqwzIhu
przedsiębiorcy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)