Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
12.12.2008 18:48

Firmy w Polsce rzadziej bankrutują

W ciągu 2008 roku w polskiej gospodarce zanotowano 364 upadłości przedsiębiorstw.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ciągu jedenastu miesięcy 2008 roku w polskiej gospodarce zanotowano 364 upadłości przedsiębiorstw, to o 15,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W całym 2008 roku liczba upadłości może nieznacznie przekroczyć 400 - poinformowało Coface.

_ - Możemy oszacować ostateczną liczbę bankructw ogłoszonych w całym roku 2008 na nieco ponad 400. Nadal utrzymuje się trend spadkowy, obserwowany w Polsce od 2003 roku, jednak tempo spadku z roku na rok zmniejsza się _ - napisano w komunikacie.

Coface, w związku ze spowolnieniem gospodarczym, prognozuje koniec kilkuletniego trendu spadkowego ilości upadłości i wzrost ich liczby w 2009 roku.

_ - W wielu sektorach spadek liczby zamówień spowodowany zmniejszonym popytem zewnętrznym lub odczuwanym już pogorszeniem koniunktury w branży na rynku krajowym, wpływa na spadek poziomu sprzedaży, ograniczenie produkcji i zaburzenie współpracy z kooperantami _ - napisano w komunikacie.

_ - Pogarszająca się dyscyplina płatnicza powoduje nasilanie się zatorów płatniczych w łańcuchu dostawców i odbiorców. A to z kolei wpływa na problemy przedsiębiorstw z płynnością, co staje się główną przyczyną upadłości _ - dodano.

Coface informuje, że najwięcej bankructw stale ma miejsce w budownictwie i sprzedaży hurtowej.

_ - Znamienny jest wzrost liczby upadłości firm działających w branży budowlanej. Sektor ten cieszył się w ostatnich latach bardzo dobrą koniunkturą, sprzyjającą rozwojowi firm i zmniejszaniu ryzyka operacyjnego. Ten okres mamy jednak już za sobą _ - napisano w komunikacie.

Nadal najwięcej upadających firm to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na które przypada 63 proc. wszystkich upadłości.

Tagi: firma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz