Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy wolą depozyty niż kredyty na finansowanie działalności

0
Podziel się

Od końca 2011 roku ich depozyty skurczyły się o 22 mld zł. Natomiast prawie w ogóle nie korzystają z kredytów.

Firmy wolą depozyty niż kredyty na finansowanie działalności
(Janpietruszka/Dreamstime.com)
bEioicad

- _ Firmy z niepokojem spoglądają w przyszłość dlatego ostrożnie korzystają z kredytów. Gospodarstwa domowe też zaczynają ograniczać konsumpcję i przejawiają większe zainteresowanie oszczędzaniem _ - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane NBP o podaży pieniądza w czerwcu bieżącego roku.

Jak, dodaje przedsiębiorstwa sięgają po pieniądze zgromadzone na lokatach w banku. - _ Od końca 2011 roku ich depozyty skurczyły się o 22 mld zł. Natomiast prawie w ogóle nie korzystają z kredytów. Akcja kredytowa właściwie nie rośnie, jeśli uwzględnić wzrost siły złotego w ostatnich dwóch miesiącach _ - tłumaczy.

- _ W drugiej połowie roku zarówno wzrost konsumpcji, jak i inwestycji może być zbyt mały, aby PKB w 2012 roku urósł o 2,9-3 proc., szacowane przez wiele międzynarodowych instytucji finansowych. Zmniejszenie skłonności przedsiębiorców do inwestycji, może negatywnie wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego także dlatego, gdyż powoli zmniejszają się również inwestycje publiczne, kończy się bowiem finansowane z pieniędzy UE _ - zwraca uwagę Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

bEioicaf
Czytaj więcej w Money.pl
Lokaty bardziej opłacalne. Teraz zarobisz... Banki podwyższyły średnie oprocentowanie lokat zakładanych przez klientów, zmieniły też oprocentowanie kredytów.
Leasing czy kredyt - co wybrać Istotna jest wielkość przedsiębiorstwa, długość okresu jego funkcjonowania, kwota środków własnych przeznaczonych na daną inwestycję oraz termin, w którym finansowanie ma być udzielone.
Mikro i małe firmy mogą liczyć na milionowe kredyty Pożyczka z sześcioma zerami musi być jednak solidnie zabezpieczona, a ostateczna kwota udzielonego kredytu zależeć będzie m.in. od sposobu rozliczeń z fiskusem.
bEioicaG
KOMENTARZE
(0)