Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzej w budownictwie, lepiej w handlu

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł w październiku minus 5, w porównaniu z plus 2 we wrześniu. Natomiast wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w październiku wzrósł i ukształtował się na poziomie minus 14

Pogorszenie w budownictwie

Wśród badanych przedsiębiorstw 19 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, a 24 proc. jej pogorszenie (we wrześniu odpowiednio 22 proc. i 21 proc.) Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

"W październiku obserwuje się dalsze pogorszenie ogólnego wskaźnika koniunktury w budownictwie. Kształtuje się on na poziomie ujemnym, nieco lepszym niż w analogicznym miesiącu dwóch poprzednich lat" - informuje komunikat GUS.

Zdaniem urzędu ostrożniejsze oceny koniunktury były wynikiem gorszych niż we wrześniu, negatywnych prognoz portfela zamówień oraz prognoz działalności budowlano-montażowej, a w konsekwencji i sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

"Ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest pesymistyczna, wyraźnie gorsza od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Negatywne prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa publiczne i prywatne są zbliżone" - podaje GUS.

Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej też były negatywne, choć lepsze niż przed miesiącem. Jedynie przedsiębiorstwa publiczne oceniały bieżącą produkcję pozytywnie, lepiej niż we wrześniu.

Prognozy produkcji na najbliższe trzy miesiące są natomiast negatywne, gorsze od odpowiednich ocen sprzed miesiąca, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym.

Według GUS przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nadal odnotowują pogarszanie sytuacji finansowej. Jedynie przedsiębiorstwa publiczne sygnalizowały niewielką poprawę swojej sytuacji finansowej.

"W ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się pogorszenia sytuacji finansowej jednostek budowlanych należących do obu sektorów" - napisał GUS.

Lekka poprawa w handlu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w październiku wzrósł i ukształtował się na poziomie minus 14, w porównaniu z minus 17 we wrześniu - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 15 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, a 29 proc. jej pogorszenie (we wrześniu odpowiednio 15 proc. i 30 proc.) Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W październiku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nadal negatywnie, nieco mniej pesymistycznie niż we wrześniu, lepiej niż w analogicznym miesiącu dwóch poprzednich lat" - podał w komunikacie GUS.

Zdaniem urzędu ma taką sytuację wpłynęły korzystniejsze, ale nadal negatywne oceny przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizowały ograniczenia bieżącej sprzedaży na poziomie podobnym do ubiegłego miesiąca. Zwiększają się za to trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana, jednak w skali mniejszej niż przewidywano we wrześniu. W konsekwencji może poprawić się nadal niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw" - napisał urząd.

Zdaniem GUS przyszłe zamówienia na towary będą ograniczane w stopniu mniejszym niż prognozowano we wrześniu.

Przedsiębiorstwa sygnalizowały wzrost bieżących cen towarów.

"Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosnąć szybciej niż prognozowano we wrześniu" - podał urząd.

Z badania GUS wynika, że skala zwolnień pracowników może być mniejsza niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)