Notowania

dane gus
22.08.2012 14:39

GUS podał dane na temat branży budowlanej. Tak źle nie było od 12 lat

Na pewno szykują się dalsze zwolnienia, bo firmy nadal nie mogą odzyskać pieniędzy za wykonane prace.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreas Karelias/Dreamstime)

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w sierpniu oceniany jest negatywnie. Gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich 12 lat, a także w lipcu 2012 roku - wynika z opublikowanych dziś badań GUS.

Z badania wynika, że bieżący portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są niekorzystnie, gorzej niż w lipcu. Utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są bardziej niekorzystne od formułowanych w lipcu.

_ W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 16 (w lipcu minus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. (w lipcu odpowiednio 13 proc. i 27 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie _ - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że bieżący portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są niekorzystnie, nieco gorzej niż przed miesiącem.

_ Utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są niekorzystne i gorsze od formułowanych w lipcu. Utrzymują się znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy jednostek zapowiadają dalsze ograniczanie zatrudnienia, większe niż planowali przed miesiącem. Spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być podobny do zapowiadanego w lipcu _ - napisano.

_ Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. (tak jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, bardziej znaczącego niż przewidywali przed rokiem _ - dodano.

Z badania wynika także, że ceny robót budowlano-montażowych mogą spadać w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości.

_ W przedsiębiorstwach mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) spadek cen może być nieco mniejszy od oczekiwanego w lipcu, w pozostałych klasach wielkości ceny mogą spadać w stopniu nieco większym niż zapowiadano przed miesiącem _ - napisano.

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 75 proc. (78 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

_ W sierpniu 20 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13 proc., 77 proc., 10 proc.) _ - napisano.

GUS przedstawił dziś także dane na temat wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej. _ Kształtuje się on w sierpniu na poziomie nieco niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem _ - napisano w komunikacie GUS.

_ W sierpniu na niewielkie pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do lipca wpływa nieznaczny spadek jego składowych w przemyśle i usługach przy utrzymaniu się wartości zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym miesiącu w budownictwie i handlu. Wartość wskaźnika dla handlu pozostaje bez zmian także w porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku. Pozostałe składowe wskaźnika uległy obniżeniu w stosunku do sierpnia 2011 r., w największym stopniu w budownictwie _ - dodano.

_ Odnotowano spadek w zakresie ocen prognostycznych, a wzrost - w zakresie diagnostycznych - zarówno w porównaniu do ocen sprzed miesiąca jak i sprzed roku _ - napisano.

Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem.

Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług.

Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadaptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej, wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys uderzył? Te dane zaskakują Główny Urząd Statystyczny ogłosił dane dotyczące produkcji przemysłowej.
Polski przemysł zaskakuje ekonomistów Produkcja przemysłowa w lipcu okazał się być lepsza od oczekiwań analityków.
Sensacyjna prognoza dla polskiej gospodarki Francuski bank przedstawia skrajnie pesymistyczną wizję perspektyw ekonomicznych dla naszego kraju.
Tagi: dane gus, główny urząd statystyczny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz