Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Coraz więcej ataków hakerskich na firmy. Nie umiemy się bronić

Coraz więcej ataków hakerskich na firmy. Nie umiemy się bronić

Każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy. Fot. Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay
Każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy.

Ponad 90 proc. polskich przedsiębiorców doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu ataków hakerskich w ciągu roku. Zarówno udanych, jak i nieudanych - wynika z danych firmy Check Point. Polskie firmy są - w porównaniu ze światowymi - bardzo słabo przygotowane do opierania takich ataków.

W sobotę świat został zaatakowany przez hakerów ponad 4 miliony razy. To na tle danych raportu Check Point Cyber Attack Map klasyfikuje 25 listopada jako dzień spokojny. Średnio bowiem w ciągu doby na całym świecie atakowanych jest 6,5 miliona firm i osób na całym świecie.

Co druga firma w Polsce nie jest przygotowana na atak hakerów. Zobacz wideo:


Jak podaje Rzeczpospolita, te liczby z roku na rok rosną. W 2017 r. liczna cyberataków wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o 38 proc. Polska została zaatakowana o 50 proc. więcej razy niż w 2016 r. Pod względem bezpieczeństwa znajdujemy się na 7. miejscu w Europie. Natomiast na światowej mapie zagrożeń cyberatakami znajdujemy się na 108. miejscu.

Przedsiębiorcy liczą straty

Cyberatak to dla przedsiębiorstwa straty finansowe i możliwa utrata danych. Ponad 30. Proc atakowanych firm ponosi je w wyniku działań hakerów. Średnie firmy przeciętnie tracą przez cyberprzestępców około 1,5 mln zł rocznie.

Wojciech Głażewski, country manager Check Point Software Technologies podczas prezentacji raportu o atakach w sieci przestrzegał, że takich działań przestępczych będzie więcej. Są coraz prostsze do przeprowadzenia, a firmy nie są dostatecznie przygotowane do ich odpierania.

– Dziś w internecie są dostępne narzędzia, które pozwalają specjalistom średniego szczebla dokonywać skutecznych ataków i stworzyć realne zagrożenie dla organizacji. Tymczasem w Polsce w wielu firmach wciąż nie ma osób bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieciowe i tworzenie odpowiedniej polityki – powiedział Głażewski.

Eksperci ostrzegają też przed atakami na firmowe telefony. Bardzo popularne są zwłaszcza atakujące systemy Android wirusy typu malware, takie jak Triada.

Według Badania Stanu Bezpieczeństwa Informacji w Polsce 2016 przeprowadzonego przez PwC tylko 46 proc. firm w naszym kraju ma strategię i regulaminy cyfrowego bezpieczeństwa. Pozostajemy daleko w tyle za średnią światową, która wynosi aż 91 proc.

Uwaga na cyber monday

Według firmy Check Point ataki hakerskie nasilają się w święta i wielkie wyprzedaże, takie jak zbliżający się cyber-poniedziałek. Zagrożone są m.in dane klientów robiących zakupy online, w tym na platformie AliExpress.

msp, hakerzy, cyberatak
Czytaj także
Polecane galerie
zibi34
2018-01-08 22:14
Dzis ataki sa tak skomplikowane, ze "szary Kowalski" nie ma szans sie obronic. Czasy regul typu "nie otwieraj zalacznikow" juz dawno minely. Dzis wzgledne bezpieczenstwo zapewnic moze tylko wyprowadzka w Bieszczady do chalupy bez pradu albo skrajna mania przesladowcza.
MC
2017-11-26 14:11
Dobra rada. Nie sadzać głupców przy komputerze!
miało być ślicznie
2017-11-26 10:52
Zaraz się okaże, że cały zysk, pójdzie na ochronę zysku. :)))