Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forum ekonomiczne
27.02.2008 11:21

II Forum Ekonomiczne Europa - Ukraina

Dziś rozpoczyna się w Kijowie II Forum Ekonomiczne Europa-Ukraina, które potrwa do 29 lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(forum ekonomiczne)

Dziś rozpoczyna się w Kijowie II Forum Ekonomiczne Europa-Ukraina, które potrwa do 29 lutego.

Patronem Forum jest prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, który wydał z tej okazji specjalny dekret. Forum jest organizowane przez Instytut Wschodni z Warszawy i jest częścią agendy Forum Ekonomicznego, które rokrocznie odbywa się w Krynicy.

- _ Forum Ekonomiczne od zawsze było ambasadorem spraw Ukrainy w Polsce i Europie. Na organizowane przez Instytut Wschodni spotkania rokrocznie przyjeżdżają czołowi politycy z Ukrainy _ - mówi Artur Negri, Rzecznik Prasowy Forum.

Forum Ekonomiczne w Krynicy - największe środkowoeuropejskie wydarzenie, stało się ważnym miejscem na mapie politycznej i gospodarczej świata, bodaj jedynym, gdzie w tak licznym gronie Wschód spotyka się z Zachodem. Tak opiniotwórcze dzienniki, jak Le Monde czy Le Soir określiły je mianem Davos Wschodu.

Forum w Kijowie będzie pierwszym tego typu spotkaniem, zakrojonym na tak szeroką skalę, w nowej sytuacji politycznej po wyborach na Ukrainie. W Forum weźmie udział Prezydent Ukrainy oraz wysocy rangą politycy ukraińscy, w tym m.in. szefowie komisji parlamentu oraz ministrowie z premier Julią Tymoszenko na czele. W Forum uczestniczyć będzie ok. 300 osób, w tym także m.in. Zbigniew Brzeziński, Hryhoriy Syrkis, Szef Piłkarskiej Federacji Ukrainy, szefowie komisji parlamentów europejskich, ministrowie z krajów UE i sąsiednich.

Ukraina - Unia

- _ Dla europejskiej przyszłości Ukrainy jak i dla ukraińskiej przyszłości Europy istotne jest to czy uda się dokonać modernizacji politycznej i gospodarczej kraju. Czy uda się skłonić ukraińskie elity polityczne do realizacji kompleksowego planu reform, które na trwałe określą geopolityczną pozycję Ukrainy zarówno wobec jej sąsiadów w Unii Europejskiej jak i wobec Rosji. Ważne jest również, aby pokazać korzyści płynące dla całej Unii z faktu jej rozszerzenia o Ukrainę _ - zauważa Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Ukraina jest jedynym tak wielkim krajem Europy poza strukturami Unii, który deklaruje swoją chęć integracji. Oczekuje ona na wyraźną deklarację o akcesji. Co musi zrobić zarówno Unia jak i Ukraina aby taka deklaracja została złożona? Czy wielki potencjał ekonomiczny tego kraju może stać się rynkiem dla Europy a później także częścią wielkiego rynku Unii? Czy Unię stać na to, aby w dobie globalizacji ignorować lub marginalizować potencjał gospodarczy Ukrainy?

W nowej sytuacji politycznej Ukrainy po wyborach parlamentarnych 2007 roku Forum stanie się znakomitą okazją do otwartej i odpowiedzialnej dyskusji.

Tagi: forum ekonomiczne, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz