Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców. Najnowsze wskazania o włos od rekordu

0
Podziel się:

Jak pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, ocena zmiany bieżącej koniunktury gospodarczej w Polsce zbliżyła się do najwyższych poziomów w historii badania.

Większe inwestycje sektora prywatnego w Polsce powinny pojawić się w IV kw. 2017 r.
Większe inwestycje sektora prywatnego w Polsce powinny pojawić się w IV kw. 2017 r. (istockphoto)

Indeks powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP. Wynika z niego, że najbardziej optymistyczne nastroje panują w handlu, usługach detalicznych i przemyśle. Firmy transportowe bardzo dobrze oceniają sytuację bieżącą, ale są neutralnie nastawione co do perspektyw na przyszłość. Stonowane nastroje panują natomiast w sektorze finansowym i budowlanym.

"W sierpniu 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 117,3 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 114,2 pkt w lipcu. Polepszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy - wzrosła ona z 118,3 pkt w poprzednim miesiącu do 122,8 pkt w sierpniu" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

Jak zaznaczono, "środek III kw. 2017 r. naznaczony był w ocenie ankietowanych przedsiębiorstw dalszą dynamiczną poprawą ich bieżącej sytuacji biznesowej".

Zobacz także: KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

"Wprawdzie poprawa wartości dwóch podstawowych wskaźników tworzących Indeks Optymizmu Przedsiębiorców nie była tak znaczna jak w lipcu, lecz osiągają one wartości coraz bliższe historycznym rekordom. Jest to szczególnie widoczne w przypadku wskaźnika ogólnej oceny bieżącej koniunktury gospodarczej, którego dzieli już jedynie 0,1 pkt od zrównania się z najwyższym zanotowanym dotąd w listopadzie 2015 r. wynikiem 117,4 pkt. W przypadku wskaźnika odnoszącego się do oczekiwań na przyszłość jeszcze wiele brakuje natomiast do pobicia rekordu ustanowionego w czerwcu 2015 r. na poziomie 139,9 pkt." - poinformowała organizacja.

Jak dodała, "mimo przewagi pozytywnych wskazań co do oceny bieżącej sytuacji, firmy biorące udział w badaniu zwracały uwagę na nakładane na nie znaczne obciążenia fiskalne w relacji do wypracowanego przez nie wyniku finansowego, a także utrzymującą się ciągle niestabilność otoczenia prawnego kreowaną przez samego ustawodawcę".

"Można zakładać, że gdyby nie te problemy sygnalizowane przez przedsiębiorców, ocena obecnej koniunktury w polskiej gospodarce i warunków do prowadzenia działalności biznesowej byłyby jeszcze lepsze. Póki co efekt tych negatywnych zjawisk jest również niwelowany przez silny popyt na rynku wewnętrznym, podtrzymywany przez znajdujący się w bardzo dobrej kondycji rynek pracy, a także ożywienie gospodarcze u głównych partnerów handlowych Polski" - przekonują Pracodawcy RP.

Według tej organizacji skłonność ankietowanych firm do inwestowania nieznacznie zmalała, lecz wciąż pozostaje duża. "Biorąc pod uwagę fakt, iż pytanie dotyczy planów inwestycyjnych w perspektywie najbliższego półrocza, a pozytywny sentyment wśród przedsiębiorców w tym zakresie pojawił się począwszy od maja br., można oczekiwać, że większe inwestycje sektora prywatnego w Polsce powinny pojawić się w IV kw. 2017 r." - wskazali Pracodawcy RP.

Jednocześnie - jak podali - bardzo istotnie wzrósł odsetek firm planujących zwiększenie poziomu zatrudnienia. "Biorąc pod uwagę narastające ograniczenia po stronie podaży pracy, plany te mogą okazać się trudne do zrealizowania" - zaznaczyli.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt - sygnalizuje poprawę. Równe 100 pkt świadczy o braku zmian.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)