Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Innowacje w Polsce. 35 mln zł z pieniędzy UE na konkurs, który umożliwi rozwój startupów

10
Podziel się:

Instytucje i eksperci, którzy chcą wesprzeć tego typu projekty, mogą wziąć udział w konkursie do 15 września.

Innowacje w Polsce. 35 mln zł z pieniędzy UE na konkurs, który umożliwi rozwój startupów
(Piotr Jedzura/REPORTER)

35 mln zł z pieniędzy UE trafi na konkurs "Scale UP", dzięki któremu startupy będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi firmami, w tym spółkami Skarbu Państwa - podało MR. Instytucje i eksperci, którzy chcą wesprzeć tego typu projekty, mogą wziąć udział w konkursie do 15 września.

Jak mówiła niedawno wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, konkurs na program akceleracyjny "Scale UP" jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. - Jego celem jest wyszukiwanie ciekawych zespołów, nowych przedsiębiorców, którzy mają atrakcyjne pomysły. Dzięki temu startupy, nowe spółki technologiczne będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, w tym również spółkami Skarbu Państwa. Uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale również dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu - podkreśliła wiceszefowa MR.

Konkurs jest pierwszą inicjatywą w ramach rządowego programu "Start in Poland". Emilewicz oceniła, że w ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

Za część finansową programu "Start in Poland" ma odpowiadać Polski Fundusz Rozwoju, a za programy akceleracyjne, których celem jest wyszukiwanie ciekawych pomysłów biznesowych i młodych spółek - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniądze na to mają pochodzić z funduszy unijnych, w tym z programu "Inteligentny Rozwój", a także ze środków prywatnych.

Na rozwój startupów, które będą powstawać w Polsce, ma trafić blisko 3 mld zł z pieniędzy unijnych.

Jak poinformował resort rozwoju, celem pilotażowego konkursu "Scale UP" jest "połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa". "W realizację pilotażu Scale UP zaangażowane będą akceleratory, które zostaną wyłonione przez PARP w konkursie trwającym do 15 września br." - zaznaczyło ministerstwo.

"Wybór akceleratorów jest pierwszym etapem realizacji pilotażu. Następnie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami (preferowane będą spółki z udziałem Skarbu Państwa) i ewentualnie akceleratorami korporacyjnymi, funduszami seed/venture capital czy jednostkami naukowymi, realizowane będą autorskie kompleksowe programy akceleracji. Każdy program obejmie wsparciem minimum 20 startupów" - podkreślił resort.

MR wyjaśniło, że młode firmy otrzymają pomoc finansową do 250 tys. zł, a także "możliwość skorzystania z zasobów niezbędnych do opracowania i testowania własnych rozwiązań, dostęp do wysokiej klasy mentorów, a także szansę na zdobycie doświadczenia oraz zbudowanie sieci kontaktów, partnerów biznesowych i potencjalnych inwestorów". "+Scale Up+ to dla startupów również szansa na zwiększenie wiarygodności oraz promocję własnej marki wśród szerokiej grupy klientów korporacji" - przekonuje resort.

"Efektem pilotażu ma być komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez startupy, w tym produktów i usług, które będą odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby dużych przedsiębiorstw" - dodano.

Kwota grantu dla pojedynczego projektu akceleratora to maksymalnie 6 mln zł, a czas trwania przedsięwzięcia - 15 miesięcy.

gospodarka
inwestycje
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Były petent
6 lat temu
Arogancja urzedasów,i korupcja.W Gliwicach taka Baron spóżnia sie 20minut na swój wykład i hamskim tonem mówi ze to jest ogólne szkolenie ,a jak ktoś z Państwa chce się czegoś dowiedzieć lub załatwić to musi do niej przyjść na spotkanie
5408
6 lat temu
Znowu ucierpią maluczcy, złodzieje będą się mieli dalej dobrze
jo44
6 lat temu
I znowu transfer kasy do najbogatszych. Kkrporacje beda mogly przyciac koszty, zrobic projekt za publiczne. Niczym szkolenia junijne lat temu pare...
kot Jarosława
6 lat temu
[QUOTE] Konkurs jest pierwszą inicjatywą w ramach rządowego programu "Start in Poland" [/QUOTE] gdzie moge się zgłosi? mam kilka inowacyjnych pomysłów... bardzo chce wesprzeć duże korporacje, bo oni są najbardziej potrzebujący
hey
6 lat temu
[QUOTE] 35 mln zł z pieniędzy UE trafi na konkurs "Scale UP", dzięki któremu startupy będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi firmami, w tym spółkami Skarbu Państwa - podało MR. [/QUOTE] bez waszej pomocy psełdo wspieracze daje rade... nienażarte tłuste świnie