Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Jak założyć firmę? Takich dokumentów będziesz potrzebować

0
Podziel się:

Choć obowiązuje tak zwane jedno okienko , to wciąż wielu początkujących przedsiębiorców zapomina o niektórych dokumentach.

Jak założyć firmę? Takich dokumentów będziesz potrzebować
(istockphoto)

Teoretycznie firmę można założyć w urzędzie gminy i załatwić to jedną wizytą. Trzeba jednak wziąć ze sobą kilka różnych dokumentów. W wielu przypadkach nie da się również uniknąć wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawowym obowiązkiem osoby, która chce rozpocząć własną działalność gospodarczą jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba wypełnić druk CEIDG-1, czyli kluczowy dokument przy zakładaniu firmy. Trzeba w nim podać m. in. wszystkie dane dotyczące właściciela powstającej firmy (dane identyfikacyjne i adresowe) oraz firmy (profil działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, sposób rozliczenia z fiskusem).

O tym, jak zrobić to poprawnie, dowiesz się z poświęconego temu tematowi poradnika.

Dzięki reformie z 2011 roku wniosek o wpis do CEIDG jest więc równocześnie:

  • wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON, prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny,
  • zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP) ,
  • oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
  • zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Początkujący przedsiębiorca nie musi więc składać dokumentów do GUS, urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo urzędnicy gminni przekażą je do wszystkich wymienionych instytucji w jego imieniu. W ten sposób zostanie mu nadany numer ewidencyjny REGON oraz Numer Identyfikacji Podatkowej. Jeśli przedsiębiorca posiadał NIP już wcześniej (jako osoba fizyczna), to automatycznie stanie się on identyfikatorem dla jego pierwszej firmy.

Jednak w niektórych przypadkach przepisy wymagają od takiej osoby jeszcze dodatkowej wizyty w ZUS.

Zgłoszenie do ubezpieczenia

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Musi w tym celu złożyć druk ZUS ZUA. O tym, jak powinien wyglądać poprawnie wypełniony formularz, dowiesz się tutaj. Jeśli oprócz siebie, chce ubezpieczyć na przykład niepracującego małżonka lub dzieci, potrzebuje wypełnić dokument o nazwie ZUS ZCNA (sprawdź, jak go wypełnić)
.

Wyjątek stanowią właściciele firm, którzy jednocześnie są zatrudnieni na etacie i zarabiają w ten sposób przynajmniej pensję minimalną (w 2015 roku jest to 1750 złotych brutto miesięcznie). Oni nie muszą płacić składek społecznych (emerytalnej, rentowej czy wypadkowej), bo płaci je za nich pracodawca. Tak dobrze nie ma jednak w przypadku składki zdrowotnej, którą muszą płacić podwójnie. Dla takich przedsiębiorców właściwy będzie druk ZZA (tutajdowiesz się, jak go wypełnić).

Niezależnie od tego, który druk jest właściwy dla przedsiębiorcy, trzeba go złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie później niż w ciągu 7 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Vatowcy będą mieć taniej

Z początkiem 2015 roku zmianie uległy przepisy, dotyczące podatników VAT. Do tej pory wszyscy, niezależnie od tego, czy podatek ten płacili (tak zwani podatnicy czynni), czy byli z niego zwolnieni, musieli zarejestrować się w urzędzie skarbowym przy pomocy formularza VAT-R (tutajprzeczytasz instrukcję jego wypełniania). W zamian od naczelnika urzędu otrzymywali potwierdzenie VAT-5, za które musieli zapłacić 170 złotych opłaty skarbowej.

Od stycznia formularz co prawda trzeba nadal złożyć, ale potwierdzenia już mieć nie trzeba, a to pozwala na oszczędność. Zapłacić przyjdzie tylko wtedy, kiedy podatnik dobrowolnie o taki dokument wnioskuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Tańsze e-booki? To niezgodne z prawem Rozwój technologii sprawił, że elektroniczne książki są łatwo dostępne i nie zajmują wiele miejsca. Niestety mimo niższych kosztów dystrybucji ceny e-booków nie różnią się zbytnio od cen ich papierowych odpowiedników.
OECD krytykuje Polskę i wzywa do zmian Organizacja wytyka Polsce biurokrację, nadmiar przywilejów emerytalnych, wysokie podatki i słaby poziom edukacji.
Masz firmę? Płać podatki trzy razy rzadziej Nie musisz oddawać fiskusowi pieniędzy każdego miesiąca. Sprawdź, co zrobić, aby płacić podatek dochodowy i VAT tylko cztery razy w roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)