Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-podpis
30.06.2009 16:25

Jak korzystać z e-podpisu przy rozliczeniu podatków

Przedsiębiorca korzystający z podpisu elektronicznego za pomocą internetu może podliczać podatki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukajani/Dreamstime.com)

Od 21 lipca każda firma zatrudniająca powyżej 5 osób będzie składała dokumenty ZUS przy użyciu podpisu certyfikowanego. Firmy, które zdecydowały się na podpis elektroniczny, już teraz mogą dzięki niemu kontaktować się np. z urzędem skarbowym.

Money.pl radzi jak skorzystać z e-podpisu w firmie, np. w kontaktach z ZUS czy urzędem skarbowym. Niezbędny początek to zakup i instalacja certyfikowanego podpisu. Więcej o pierwszych krokach użytkownika e-podpisu przeczytaj w pierwszej części poradnika.

Przy pomocy e-podpisu firmy mogą przesyłać do urzędu skarbowego deklaracje podatkowe w formie elektronicznej. Wcześniej należy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów oraz podpisać certyfikatem kwalifikowanym odpowiedni formularz deklaracji podatkowej lub wniosku.

|

Aby można było podpisać i wysłać formularz niezbędne jest posiadanie oprogramowania Adobe Reader w wersji 8.1.4 lub nowszej oraz pobranie i zainstalowanie specjalnej wtyczki (plug-in) udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Jest ona niezbędna do składania drogą elektroniczną deklaracji podatkowych, wypełnianych w interaktywnych formularzach w formacie PDF.

Program Adober Reader dostępny jest nieodpłatnie na stronie producenta. Aktualnie dostępnych jest kilka polskich wersji językowych.Sprawdź pierwszą część poradnika Money.pl:
Jak korzystać z e-podpisu w dokumentach ZUS

Jeżeli podatnik chce wypełnić i wysłać elektroniczną deklarację podatkową opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym to musi posiadać:

  • Komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows (2000, XP lub Vista) i skonfigurowanym dostępem do internetu.
  • Zainstalowany zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym (zapisanym na karcie kryptograficznej).
  • Zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader ze strony http://www.adobe.com/pl,
  • Pobraną ze strony www.e-deklaracje.gov.pl i zainstalowaną w systemie operacyjnym wtyczkę do programu Adobe Reader,
  • Pobrany ze strony Ministerstwa Finansów odpowiedni formularz interaktywny i zapisany na dysku lokalnym komputera w formie pliku pdf (formularz można także otworzyć bezpośrednio w przeglądarce internetowej).
  • Uprawnienia administratora systemu operacyjnego na danym komputerze.

ZOBACZ TAKŻE:

Artykuł powstał na podstawie poradnika eksperta firmy UNIZETO - pobierz

Tagi: e-podpis, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz