Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
faktoring
02.12.2011 09:21

Jak oszacować koszty faktoringu?

Przed uzyskaniem środków z takiego źródła warto sprawdzić, czy jest ono opłacalne dla naszej firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

Przedsiębiorcy działający w niestabilnych sektorach gospodarki znają dobrze problem opóźnienia płatności za faktury. Trudno jest obecnie prowadzić biznes bez dodatkowego finansowania. Alternatywą dla produktów bankowych może być usługa faktoringu. Przed uzyskaniem środków z takiego źródła warto sprawdzić, czy jest ono opłacalne dla naszej firmy.

W wielu sytuacjach usługa faktoringu może być dla firmy korzystniejsza niż kredyt. Warto posłużyć się tutaj przykładem przedsiębiorstwa dostarczającego produkty do wielu restauracji na obszarze dużego miasta ze stałymi problemami z utrzymaniem płynności finansowej.

Z uwagi na dużą konkurencję, firma ta oferuje faktury z odroczonym terminem płatności. W ten sposób walczy o klienta. Niestety restauracjom często zdarzają się okresy, gdy spada liczba gości, a co za tym idzie rentowność biznesu. Z tego powodu faktury są realizowane z dwu- lub nawet trzymiesięcznym terminem płatności. Ponadto szybko rozwijający się rynek gastronomiczny charakteryzuje się dużą liczbą nowych punktów. Ograniczone możliwości finansowe na początku działalności, czas niezbędny do zdobycie klientów i renomy, sprawia że restauracje najczęściej wybierają dostawców oferujących długie terminy rozliczeń.

W przypadku dostawcy towarów dla gastronomii, dzięki faktoringowi może otrzymać środki w wysokości około 70-90 proc. wartości wystawionych faktur. W ten sposób pieniądze z transakcji zostałyby mu wypłacone przez faktora, zanim jeszcze restauracje uregulowałyby swoje zobowiązania. Uzyskane zasoby firma może przeznaczyć na dowolny cel np. na dalszy rozwój czy bieżącą działalność. Warto też zaznaczyć, że faktoring nie zmniejsza zdolności kredytowej, tak jak dzieje się w przypadku kredytu bankowego. Faktorowi trzeba oczywiście zapłacić za wykonanie usługi. Struktura kosztów różni się w zależności od wybranego faktora oraz rodzaju wybranej oferty.

Podstawą do naliczenia opłaty za usługę faktoringu są odsetki wyliczane na podstawie stawki WIBOR, a pobierane za okres korzystania z zaliczki. Załóżmy, że firma podpisała umowę na wykup faktury swojego największego klienta, opiewającej miesięcznie na kwotę 100 tys. zł. Przy obecnym oprocentowaniu na rynku międzybankowym (WIBOR) oraz założeniu, że faktura będzie opłacona w terminie 30 dni, odsetki wyniosą 388, 80 zł. Do tego faktor dodaje swoją marżę, która może mieć różną wartość w zależności od wybranej firmy czy banku. Prowizja podstawowa waha się od 0,2 proc. do nawet 3 proc. (w zależności od tego, czy wybierzemy faktoring bankowy czy skorzystamy z usługi faktora pozabankowego) w skali miesiąca. Zazwyczaj pobierana jest od wartości konkretnej faktury, którą kierujemy do wykupu. Zakładając, że decydujemy się na faktora pobierającego prowizję w wysokości 2 proc., zapłaci od wspomnianej faktury dodatkowo 2 tys. zł.

Prowizja podstawowa to nie jedyne koszty jakie należy liczyć w przypadku faktora z sektora bankowego. Należy również pamiętać o odsetkach za przekroczenie terminu płatności, o opłacie przygotowawczej - wynikającej konieczności wykonania analizy dłużników oraz opłacie za obsługę prawną. Dodatkowo dochodzi jeszcze prowizja za przejęcie ryzyka w przypadku faktoringu pełnego (0,2-0,5 proc. wartości transakcji). Banki pobierają także opłatę za niewykorzystany limit w sytuacji, gdy faktorant nie wykorzysta określonego w umowie limitu lub nie będzie cyklicznie przekazywał nowych faktur. W zależności od banku lista opłat dodatkowych może być bardzo długa, włączając w to opłatę za przelew, wykup każdej faktury, korzystanie z serwisu on-line, dojazdy doradców lub tworzenie raportów.

Dowiedz się więcej na temat faktoringu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t77906.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/czy;faktoring;moze;poprawic;bilans,129,0,917889.html) Czy faktoring może poprawic bilans? Salda należności otwartych oraz należności wymagalnych i trudno ściągalnych, które pogarszają wyniki finansowe firmy można zniwelować poprzez czyszczenie bilansu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;wybrac;dobrego;faktora,152,0,863640.html) Jak wybrać dobrego faktora? Wielu przedsiębiorców odstrasza nadmiar dokumentacji, rozbudowane tabele dodatkowych opłat i prowizji, brak jasnej informacji o całkowitym koszcie usługi oraz konieczność deklaracji obrotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/faktoring;z;regresem;czy;bez,233,0,815849.html) Faktoring z regresem czy bez? Przedsiębiorcy są przekonani, że nie muszą w przypadku wykupienia takiej usługi weryfikować odbiorców. Nie w każdym przypadku jest to słuszne przekonanie.
Tagi: faktoring, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz