Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak podnosić kwalifikacje zawodowe pracowników

0
Podziel się:

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas wolny przeznaczony na dojazd na zajęcia, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Jak podnosić kwalifikacje zawodowe pracowników
(Fesus/Dreamstime)

Według ostatnich regulacji prawnych, jako równoprawne ustawodawca uznał dokształcanie się pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

W obu tych przypadkach pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują następujące ustawowe uprawnienia:

1) urlop szkoleniowy,

2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponieważ są to uprawnienia ustawowe, nie można ich wyłączyć w drodze umowy między pracownikiem a pracodawcą, w której pracownik zrzeknie się swoich uprawnień. **

Przykład:_ _

_ Pracodawca zawarł z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. W zamian za zgodę na naukę udzieloną przez pracodawcę, pracownik zrzekł się wynagrodzenia przysługującego za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Takie zrzeczenie się jest nieważne. Na mocy art. 103 kp za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Z kolei art. 84 kp stanowi, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. _ **

W jaki sposób pracodawca może dodatkowo pomóc dokształcającemu się pracownikowi?

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za:

  • kształcenie,
    • przejazd,
    • podręczniki i
    • zakwaterowanie.

Uprawnienia takie są fakultatywne a nie obligatoryjne.


Podstawa prawna:

Autorka jest specjalistką w zakresie prawa pracy.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)