Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak udowodnić innowacyjność produktu

0
Podziel się:

Sprawdź co zrobić, żeby mieć szansę na unijne dofinansowanie dla firm innowacyjnych.

Jak udowodnić innowacyjność produktu
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Najczęściej stosowaną miarą nowatorstwa jest okres, od jakiego dane rozwiązanie stosowane jest w świecie. Ciągle jednak dodawane są nowe elementy, które mają różnicować rozwiązania o podobnym stopniu nowości.

Jak informuje w swoim poradniku_ Innowacyjne fundusze europejskie na innowacyjne inwestycje _ Konfederacja Pracodawców Polskich, te dodatkowe elementy to przede wszystkim tzw. innowacyjność produktu, stopień wykorzystania prac badawczo - rozwojowych w projekcie czy znaczący wpływ technologii na właściwości użytkowe produktu.

Udowodnienie takich cech projektu nie jest jednak łatwe. Bo w świetle obowiązujących wytycznych przedsiębiorca musi potwierdzić wiele wskaźników. KPP podaje następujące przykłady faktów, które należy udowodnić:

  • że na rynku docelowym nie ma produktów, które mają być wynikiem inwestycji,
    • na czym polega nowość produktu w stosunku do produktów już istniejących i w jakim stopniu będzie on konkurencyjny w stosunku do nich (np. jakościowo),
    • czy wdrażana technologia jest innowacyjna względem oferty już istniejącej na rynku i na czym ona polega,
    • sam stopień innowacyjności technologii, poprzez przedstawienie spisu podstaw/źródeł, na podstawie których określono innowacyjność, z podaniem tytułów raportów, roczników statystycznych i dat ich wydania, adresów stron internetowych, roczników publikacji itp. oraz wskazaniem miejsca ich dostępności, z zastrzeżeniem, że podstawą danych nie mogą być jedynie ogólne teksty reklamowo-opisowe dotyczące wdrażanej technologii,
    • udowodnić innowacyjność produktu o charakterze światowym potwierdzoną poprzez liczbę konkretnych jego właściwości/parametrów technicznych i użytkowych, które bezwzględnie przesądzają o jego przewadze nad innymi produktami z danej branży.

Przedsiębiorcy nie mogą jednak być pewni uznania opisów innowacyjności swoich projektów, aż do momentu otrzymania decyzji o dofinansowaniu projektu.

Innowacyjność można więc udowodnić następującymi dokumentami:

1) Opinie o innowacyjności wydane przez jednostki naukowe np.: podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, jednostki PAN, międzynarodowe instytuty naukowe, Polską Akademię Umiejętności.

2) Orzeczenie właściwego branżowo komitetu normalizacyjnego, np. ISO/IEC, CEN/CENELEC, CCITT/CCIR, OIML, Polski Komitet Normalizacyjny.

3) Oświadczenie przedsiębiorcy, iż inwestycja stanowi pierwsze wdrożenie patentu, do którego prawa posiada wnioskodawca.

4) Odniesienie przedmiotu wdrożenia do norm międzynarodowych oraz do najlepszych w skali świata lub krajów UE rozwiązań (wyrobów lub technologii).

5) Raporty branżowe, analizy rynkowe, opinie producentów, roczniki statystyczne wraz z datami wydania, strony internetowe.

WNIOSKI PRAKTYCZNE DLA PRZEDSIĘBIORCY:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)