Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak ustalić uproszczoną zaliczkę na podatek

0
Podziel się:

Wielu podatników zdecydowało się w tym roku wpłacać zaliczki na podatek w formie upruproszczonej, jednakże musieli wcześniej złożyć zawiadomienie do Urzędu Skarbowego. Mogli to uczynić zarówno podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, jak i ci, którzy wybrali podatek liniowy

bFexBHHF

. Jak prawidłowo ustalić wysokość uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy i dla jakiego podatnika jest ona korzystna, podpowiada Katarzyna Woźniak, prawnik, ekspert serwisu internetowego Portalu FK.

Podatnicy mogą teraz, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

W wypadku podatników będących osobą fizyczną uzyskującą dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatek należny wykazany w zeznaniu za 2002 r. lub rok 2001 musi przekroczyć kwotę wolną od opodatkowania. Zatem osoba fizyczna musi wykazać w zeznaniach dochód przekraczający 2790 zł. Takie zeznania stanowią podstawę ustalenia wysokości zaliczek uproszczonych.

bFexBHHH

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy 19 proc. i którzy chcą wpłacać zaliczki w uproszczonej formie obliczają wysokość zaliczek przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19 proc..

„Wybierając uproszczoną metodę wpłacania zaliczek, podatnik będzie musiał ją stosować przez cały rok podatkowy oraz lata następne, chyba że w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomił w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek” – podkreśla Katarzyna Woźniak, prawnik, ekspert serwisu internetowego Portalu FK.

Z uproszczonych zaliczek nie mogą skorzystać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy, gdyż nie ma podstawy do ustalenia wysokości uproszczonej zaliczki.

Terminy wpłacania zaliczek w formie uproszczonej są takie same jak dla zwykłych zaliczek na podatek dochodowy. W ciągu roku podatkowego należy je wpłacać do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień do 20 grudnia.

bFexBHIi
pit
podatki
msp
KOMENTARZE
(0)