Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak wybrać skuteczny hosting dla firmy

0
Podziel się:

VPS, serwer dedykowany czy hosting współdzielony, to terminy , które warto znać prowadząc biznes w sieci.

Jak wybrać skuteczny hosting dla firmy
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime)

Hosting to - w uproszczeniu - miejsce na serwerze, którego celem jest przechowywanie i udostępnianie danych w sieci. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy posiadaczami strony internetowej, która zawiera pliki tekstowe, graficzne i multimedialne. Musimy je przechowywać w konkretnym miejscu w świecie wirtualnym. Tym miejscem jest właśnie serwer. To na nim w rzeczywistości znajduje się twoja strona i tworzące ją elementy. Serwery przechowują i przetwarzają pocztę elektroniczną lub bazy danych. To wyspecjalizowane urządzenia komputerowe zlokalizowane w serwerowniach, czyli tzw. centrach przetwarzania danych.

_ - Profesjonalne serwerownie to pomieszczenia monitorowane 24h na dobę, posiadające zabezpieczenia przeciwpożarowe i zaawansowane systemy kontroli dostępu. Przede wszystkim jednak obiekty takie cechują się gwarantowaną ciągłością zasilania i dostępu do Internetu. Koszty utrzymania serwerów w centrach są wysokie, stąd idea wykorzystania ich mocy dla wielu użytkowników. Właśnie z tego powodu najbardziej popularnym rodzajem hostingu jest hosting współdzielony _ – mówi Ewelina Bobrowska z firmy hostingowej Ogicom.

Co daje hosting współdzielony?

W modelu hostingu współdzielonego przyjmuje się, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Jako użytkownicy posiadamy przydzieloną odpowiednią, limitowaną przestrzeń na dysku, zazwyczaj z dodatkowymi ograniczeniami, jak limit ilości kont poczty elektronicznej, czy ilości transferowanych danych. Współdzielimy nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Z drugiej strony ograniczasz koszty, bo taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku.

Podstawowe zalety hostingu współdzielonego to:

 • atrakcyjna cena;
  • stała opieka administracyjna;
  • gotowy panel do zarządzania usługą.

Są też i wady

W modelu hostingu współdzielonego na jednym serwerze może być obsługiwanych nawet 1000 klientów, co oznacza, że statystycznie na każdego przypadnie około 1/1000 zasobów mocy i pojemności serwera. W sytuacji, gdy jeden z użytkowników w danej chwili wykorzysta 80 proc. mocy serwera, to na pozostałą część użytkowników pozostanie tylko 20 proc. jego mocy. **

Alternatywą VPS

VPS (Virtual Private Server) stanowi rozwiązanie pomostowe między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. W tym modelu usługodawca przydziela użytkownikowi określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych klientów. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego, jaki pakiet zdecydujemy się wykupić.

Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest odseparowane, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym modelu mówi się o kilkunastu klientach na jednym serwerze. Statystycznie zatem na jednego użytkownika przypada np. 1/20 zasobów mocy i pojemności serwera. W tym wypadku statystyka nie oddaje w pełni zalet rozwiązania - otrzymujemy bowiem gwarancję określonych parametrów. Ze względu na separację naszego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla nas.

To uniezależnienie dość dobrze widać na przykładzie popularnej sytuacji, związanej z rozsyłaniem SPAM-u. To problem dotykający każdego operatora hostingowego. Kiedy jeden z użytkowników rozsyła SPAM, czyli niechcianą pocztę, IP serwera nadawcy może zostać wpisane na tzw. czarne listy. W efekcie wszyscy użytkownicy serwera współdzielonego będą mieć problem z dostarczeniem swoich wiadomości. To tak, jakby w jadącym, pełnym pasażerów spieszących się do pracy pociągu jedna osoba włączyła hamulec bezpieczeństwa. Tymczasem w rozwiązaniu dedykowanym użytkownik ma własny serwer poczty i własne IP, co ogranicza ryzyko wystąpienia tego rodzaju sytuacji, potencjalnie przecież paraliżującej działanie nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Podstawowe zalety VPS to:

 • gwarantowaną moc obliczeniową
  • elastyczność aplikacji wynikającą z niezależnego od innych użytkowników środowiska
  • w najlepszych firmach - gwarancję niezawodności SLA min. 99,5 proc.

Jak widać, nie ma mowy o współdzieleniu aplikacji użytkowych. Możemy zatem mieć zupełnie inne oprogramowanie niż reszta użytkowników - co nie byłoby możliwe w ramach hostingu współdzielonego.

Kiedy serwer dedykowany?

Hosting współdzielony, mimo dużej popularności, cechuje się ograniczoną elastycznością. W wypadku serwera dedykowanego dysponujemy pełną mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Użytkowanie jest droższe, ale decydując się na nie zyskujemy całą moc serwera dla siebie.

Serwer dedykowany zapewnia:

 • niezawodność - nie narażasz się na skutki działań innych użytkowników
  • elastyczność - sam decydujesz o wyborze oprogramowania i systemu operacyjnego
  • wydajność - cała moc serwera jest przeznaczona tylko dla ciebie

Serwer dedykowany jest właściwy, gdy potrzebujemy najwyższej gwarancji niezawodności oraz wielkiej mocy obliczeniowej. Kiedy jeden serwer przestaje wystarczać, istnieje możliwość skorzystania z klastra serwerów dedykowanych.

Dobra firma jest w stanie zapewnić nie tylko dobry hosting, ale także profesjonalne konsultacje. Doradca wyjaśni, jaki rodzaj hostingu będzie odpowiedni przy naszych planach obecności w sieci. Weźmy przy tym pod uwagę rodzaj i skalę prowadzonej działalności. Najbardziej popularny hosting współdzielony na pewno sprawdzi się, jeśli prowadzimy małą firmę lub dopiero rozpoczynasz biznes w sieci. Dodatkową zachętą jest jego niska cena. Pamiętajmy jednak, że kiedy potrzeby wzrosną, hosting współdzielony może nie sprostać naszym oczekiwaniom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t20373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/rejestracja;firmy;w;jeden;dzien,124,0,806012.html) Rejestracja firmy w jeden dzień Od stycznia wniosek o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prześlemy przez internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;zaoszczedzic;na;firmowym;serwerze,160,0,801696.html) Jak zaoszczędzić na firmowym serwerze Dzięki unijnym środkom na wdrażanie nowych technologii, można znacznie obniżyć koszty funkcjonowania zaplecza informatycznego firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t97414.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/polskie;firmy;coraz;bardziej;lubia;laptopy,1,0,743681.html) Polskie firmy coraz bardziej lubią laptopy Posiadanie przenośnych komputerów deklaruje już 42 procent polskich przedsiębiorstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)