Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kasa fiskalna dla siłowni i klubów fitness

0
Podziel się:

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów od 1 października 2007 r. m.in. właściciele centrów fitness, siłowni i saun będą musieli zainstalować kasy.

Kasa fiskalna dla siłowni i klubów fitness

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. To już ostatni moment na jego przygotowanie. 30 czerwca traci bowiem moc rozporządzenie obowiązujące dotychczas. Gdyby nowego rozporządzenia nie opracowano, już 1 lipca przestałyby obowiązywać zwolnienia z obowiązku stosowania kas dla niektórych przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że zwolnienia nikt nie straci.

*Limity obrotów, po przekroczeniu których trzeba instalować kasę fiskalną: *
_ 40 tys. - obrót roczny 20 tys. - obrót podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą _

Od 1 lipca, kiedy nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać, wielkiego zaskoczenia dla podatników jednak nie będzie. Zostaną przedłużone dzisiejsze zwolnienia w zakresie stosowania kas m.in. dla dostawców mediów energetycznych, świadczących niektóre usługi komunalne, usługi medyczne czy pocztowe. Nową grupą podatników, która bez względu na poziom obrotów będzie musiała zainstalować kasy fiskalne, będą przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą wszelkiego rodzaju paliw płynnych.

Zdaniem resortu finansów zmiana ta ma jednak charakter formalny, gdyż ze względu na poziom osiąganych obrotów w tym sektorze obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas jest już dziś w zasadzie w tym przypadku powszechny.

Poważne zmiany nastąpią dopiero 1 października 2007 r. Od tego dnia spora grupa nowych podatników będzie musiała kupić kasy i ewidencjonować obroty przy ich użyciu. Dotyczyć to będzie m.in. podatników świadczących: usługi naukowo-badawcze, usługi reklamowe, związane z pakowaniem prezentów, paczek pocztowych, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (sauny, solaria, salony odchudzające, pijalnie wód leczniczych, centra fitness).

Utrzymane limity obrotów...

Projekt nowego rozporządzenia nawiązuje pod względem zakresu zastosowanych zwolnień od ewidencjonowania, z pewnymi tylko wyjątkami, do uregulowań, jakie obowiązywały w roku 2006 i w pierwszym półroczu 2007 r.

| KTO BĘDZIE MUSIAŁ ZAINSTALOWAĆ KASĘ? |
| --- |
| Od 1 lipca 2007: -sprzedający wszelkiego rodzaju paliwa płynne Od 1 października 2007: * -świadczący pozostałe usługi wspomagające transport drogowy (PKWiU 63.21.25) - dotyczy np. usług terminali, kontroli natężenia ruchu, badnia bezpieczeństwa ruchu * -świadczący usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73) - dotyczy prac badawczych i badawczo-rozwojowych we wszystkich dziedzinach * -usługowo prowadzący badania i analizy techniczne (PKWiU 74.30) np. badania składu i właściwości substancji, przeglądy techniczne, badania związane z wydawaniem atestów * -świadczący usługi reklamowe, z wyłączeniem usług związanych z organizacją reklamy handlowej i usługowej (PKWiU ex 74.4) * -świadczący usługi związane z pakowaniem prezentów, paczek pocztowych i podobnych (PKWiU 74.82.10-00.50) * -świadczący usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (PKWiU 93.04), dotyczy np saun, siłowni, solariów, centrów fitness * świadczący usługi pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKWiU 93.05), z
wyjątkiem wykonywanych przez schroniska dla zwierząt |

Zachowane zostanie dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł.

Utrzymane będzie zwolnienie podmiotowe dla podatników, u których udział wartości sprzedaży towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku projektu rozporządzenia, objętych omawianym zwolnieniem, w ogólnych obrotach podatnika z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był większy niż 70 proc.

Nadal obowiązywać będzie również dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Projekt rozporządzenia utrzymuje także zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas. Utrzymano również regulację, że brak zgłoszenia kasy do przeglądu w wymaganym terminie lub zaprzestanie działalności skutkuje koniecznością dokonania zwrotu odliczonych lub wypłaconych kwot części wydatków poniesionych na zakup omawianych urządzeń fiskalnych.

*...i wyłączenia ze zwolnienia... *
Od 1 lipca 2007 r. zostanie zachowana zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników:

  • -kontynuujących po 30 czerwca 2007 r. działalność polegającą na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą,
    • -prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

| |
| --- |
| Kontynuowana będzie również szczególna regulacja, która nie przewiduje zwolnienia ze stosowania kas, m.in. w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami oraz w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd oraz przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, a także sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe). |

W projekcie nowego rozporządzenia zaproponowano od 1 lipca 2007 r. rozszerzenie wymienionego wyłączenia ze stosowania zwolnienia od stosowania kas na sprzedaż wszelkiego rodzaju paliw płynnych.

Generalnie projekt zakłada także utrzymanie zwolnienia z omawianego obowiązku ewidencjonowania również przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie (z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych).

*...ale nowi podatnicy kupią kasy *
Na jesieni z kasami fiskalnymi będą musieli zaprzyjaźnić się nowi przedsiębiorcy, którzy do tej pory tych urządzeń montować i stosować nie musieli.

Wszystko dlatego, że po 30 września 2007 r. resort finansów rezygnuje ze zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie czynności objętych do 30 czerwca 2007 r. zwolnieniem od ewidencjonowania wymienionych w załączniku do rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375 z późn. zm.), a niewymienionych w załączniku do nowego rozporządzenia.

Dotyczy to wspomnianych już wcześniej usług, takich jak np. wspomagających transport drogowy, badawczo-naukowych, w zakresie badań i analiz technicznych, reklamowych, związanych z pakowaniem prezentów czy poprawą kondycji fizycznej.

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)