Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Kasy fiskalne online jeszcze poczekają. Wykorzystują to naciągacze

10
Podziel się:

Przepisy, które mają wprowadzić obowiązek stosowania kas fiskalnych online na razie są w sejmowej komisji. A tymczasem naciągacze próbują wmówić przedsiębiorcom, że wymiana jest konieczna do końca roku.

Obowiązek korzystania z kas fiskalnych online jeszcze poczeka. Nowe przepisy utknęły w Sejmie
Obowiązek korzystania z kas fiskalnych online jeszcze poczeka. Nowe przepisy utknęły w Sejmie (Paweł Małecki/Agencja Gazeta)

Przepisy, które mają wprowadzić obowiązek stosowania kas fiskalnych online na razie są w sejmowej komisji. A tymczasem naciągacze próbują wmówić przedsiębiorcom, że wymiana jest konieczna do końca roku.

Jak informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", do polskich przewoźników trafiają oferty wymiany kas na te, które mają spełniać wymogi wchodzące w życie rzekomo od stycznia 2019 roku. Co bardziej zuchwali naciągacze twierdzą, że takie informacje uzyskali w urzędzie skarbowym.

Problem w tym, że według przepisów ciągle będzie można używać dotychczasowych urządzeń, aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. W praktyce jest to więc nawet 6-7 lat.

To właśnie firmy transportowe są najbardziej zainteresowane wymianą kas fiskalnych. W ich przypadku nowe urządzenia muszą być najbardziej skomplikowane, by przewoźnicy mogli naliczyć zniżki dla studentów, seniorów, nauczycieli, celników, niepełnosprawnych, dzieci i wiele innych rabatów. To tzw. bileterki.

Zobacz także: Zobacz także: Urzędniczki z Bartoszyc to "jednostkowy przypadek"

Takich urządzeń online (czyli bez papierowej rolki) na razie nie ma, w dużej mierze dlatego, że nowelizacja przepisów utknęła w parlamencie. Miały one zacząć obowiązywać już od października, a od stycznia 2019 roku korzystać z nich miały stacje benzynowe i wulkanizatorzy. Na razie jednak nie zanosi się, by przepisy wyszły z Sejmu.

Dlaczego? Nie potrafią tego powiedzieć członkowie Komisji finansów publicznych, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony barykady. A przewoźnicy chcą wiedzieć, na kiedy muszą się przygotować z wprowadzeniem kas online.

- To istotne, bo resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Może ona sprawić, że rynek przewozu osób będzie w 70 proc. regulowany - twierdzi Dariusz Tarnawski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
ATEISTA_ARTYS...
5 lata temu
Czekam na kasy w u polityków,agencjach towarzyskich i kościele katolickim nie wyłączając Ojca z Torunia.
niehandlowy
5 lata temu
czy to przypadkiem nie miały być uruchomione w styczniu br?
Kasiarz
5 lata temu
Gość piszący artykuł prawdopodobnie nigdy nie pisał treści o zagadnieniu fiskalnym. Totalna bzdura i pisanie o pomidorach......
Zbyszek
5 lata temu
Kasa online nie ma nic wspólnego z papierową wersją paragonu, która i tak będzie musiała być emitowana. Niech autor się dokształci zanim zacznie pisać bzdury.
Kasiarz
5 lata temu
Niech za pisanie artykułów biorą się ludzie którzy mają jakiekolwiek pojęcie o temacie. Zapełnienie pamięci to ok 5lat. Nie wiem dlaczego przewoźnicy najbardziej są zainteresowani skoro nie są w grupie podatników którzy muszą wymienić kasy. Ustawa o transporcie nie ma nic wspólnego z kasami on-line.