Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rusza kolejna edycja Katalizatora Rozwoju Firmy

1
Podziel się:

Projekt rozpoczyna się już na początku maja, a zgłoszenia przyjmowane są do 20 kwietnia. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 16 zmotywowanych osób chcących otworzyć własny biznes.

Rusza kolejna edycja Katalizatora Rozwoju Firmy
(Pixabay (CC0))

Intensywne wsparcie mentoringowe, szkoleniowe i doradcze dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcąc otworzyć własną firmę, a dla najlepszych korzystających ze wsparcia Youth Business Poland w 2017 r. nagroda 60 tys. zł na rozwój firmy. To tylko cześć założeń ruszającego projektu Katalizator Rozwoju Firmy organizowanego przez Youth Business Poland we współpracy z firmą Accenture i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Projekt rozpoczyna się już na początku maja, a zgłoszenia przyjmowane są do 20 kwietnia. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 16 zmotywowanych osób chcących otworzyć własny biznes. Każdy uczestnik projektu otrzyma 6 miesięczne kompleksowe wsparcie w rozwoju firmy.

Tworzyć stabilne biznesy i nowe miejsca pracy dla przedsiębiorczych Polaków

Misją YBP jest tworzenie stabilnych firm i nowych miejsc pracy, dlatego projekt jest otwarty dla zmotywowanych osób, które chcą rozwinąć biznes. W YBP koncentrujemy się na młodych ludziach, którzy mają innowacyjne pomysły, motywację do pracy i są w stanie rozwinąć firmę, która będzie zarabiać i przynosić satysfakcję założycielowi. - Wspieramy innowacyjne rozwiązania mobilne czy technologiczne, jak również biznesy stacjonarne. Pomagaliśmy m. in. kawiarniom czy firmom związanym z designem, które odnoszą sukces lokalnie i z czasem rozwijają się regionalnie, zwiększając zysk i tworząc nowe miejsca pracy - powiedział Adrian Migoń, prezes fundacji.

Według Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce PARP - "sektor przedsiębiorstw ma główny udział w generowaniu produktu krajowego brutto. Polskie przedsiębiorstwa tworzą 73% PKB, a MSP generują 48,5% PKB, czyli co drugą złotówkę tej wartości. Spośród wszystkich grup przedsiębiorstw największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa - ok. 30%." Oznacza to, że w naszym interesie społecznym jest wspieranie mikrofirm - dzięki wspieraniu przedsiębiorczości w Polsce wpływamy na wzrost PKB, tworzenie nowych miejsc pracy i dobrobyt społeczny.

Projekt Fundacji wspierają organizacje, którym bliska jest misja Fundacji i wspieranie przedsiębiorczości jako jednego z filarów wzmacniania polskiej gospodarki. - Działania Accenture związane z zagadnieniami dotyczącymi społecznej odpowiedzialności biznesu to m.in. wspieranie inicjatyw, mających na celu rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy dla młodych ludzi. Do roku 2020 Accenture w globalnym programie Skills to Succeed chce pomóc w stworzeniu ponad 3 mln nowych miejsc pracy. Na cały świecie rozwijamy inicjatywy, które otwierają nowe perspektywy przed młodymi i przedsiębiorczymi. Także w Polsce silnie angażujemy się w działania takie jak projekt Fundacji Youth Business Poland. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki Accenture zgodnie z naszym mottem New.Applied.Now przyszłość zaczyna się już dzisiaj - mówi Agnieszka Kubera, dyrektor zarządzająca Accenture w Polsce.

Co czeka uczestników projektu?

Katalizator Rozwoju Firmy to projekt, w ramach którego uczestnicy będą mogli skorzystać z 6-miesięcznego wsparcia Mentorów YBP, intensywnych warsztatów biznesowych i indywidualnego doradztwa z zakresu prawa, finansów i księgowości.

Każdy z uczestników projektu może dostrzegać wartość w innym aspekcie programu, ponieważ z jednej strony ma on na celu poprzez proces szkoleniowy stworzyć grupę ludzi, którzy zaczną się wspierać i motywować do dalszej pracy, z drugiej strony zaś jest zindywidualizowany, ponieważ potrzeby uczestników są różne. Dlatego istotną częścią projektu jest wsparcie mentoringowe, indywidualnie dopasowane do sytuacji przedsiębiorcy i etapu na jakim się znajduje. Mentor to doświadczony Przedsiębiorca, Menadżer wyższego szczebla, który przez 6 miesięcy spotyka się regularnie wspierając Mentee w rozwoju firmy. Alumni Youth Business Poland zwracają uwagę na różne benefity płynące z uczestnictwa w projektach Fundacji.

Z perspektywy inicjatora i twórcy zero-jedynkowego produktu/usługi jakim jest DrBarbara.pl oceniam program YBP na bardzo pomocny. Moim zdaniem dla początkujących, zalążkowych startupowców (etap seed) program daje solidne podwaliny wiedzy, dzięki którym budowa startupu może być mniej bolesna zarówno finansowo jak i emocjonalnie - mówi Eleonora Burzyńska, CEO Dr Barbara - aplikacji mobilnej, która dopasuje spersonalizowaną dietę i pomaga w jej codziennym stosowaniu. - To już wiem dziś - ponieważ ten etap, rachunek zysków i strat mam za sobą. Spotkania z doświadczonymi businessmanami, jakie oferuje YBP, tworzą pomoc dosłownie skrojoną na miarę i potrzeby mojej firmy. Wiele warsztatów, które mieliśmy okazało się momentem zwrotnym i było inspiracją do wprowadzenia lepszej zmiany w moją organizację. Dodam, że z YBP już przyczyniło się do mariażu polskich ambasadorów sukcesu z DrBarbara. A to dodaje nam wiatru w żagle - dodaje Burzyńska.

Projekt według firmy Planatlux Sp. z o.o. od razu wydawał się ciekawą inicjatywą. Zebrać w jedno miejsce tyle innowacyjnych firm/pomysłów i zapewnić im mentoring, partnerów i chęć pomocy na najwyższym poziomie jest nieocenione - mówi Jakub Lachowski, CEO Plantalux, innowacyjnej firmy zajmującej się energooszczędną technologią doświetlania roślin pod uprawami szklarniowymi. - Od samej inicjatywy przystąpienia do rzeczywistych spotkań szybko się okazało, że są to spotkania merytorycznie na bardzo wysokim poziomie. Możemy to powiedzieć z pełnym przekonaniem, ponieważ skończyliśmy już inkubację w LPNT. W projekcie realizowanym przez YBP spotkaliśmy ludzi, którzy na prawdę chcą pomóc i wiedzą jak to zrobić. Zwieńczeniem projektu jest prezentacja przed inwestorami, wspaniała okazja do pokazania się światu! - dodaje Jakub Lachowski.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Do projektu zapraszamy osoby, które są na początku swojej drogi z przedsiębiorczością. Mają gotową koncepcje produktu/usługi lub testują go już na rynku. Do projektu mogę zgłaszać się osoby w wieku 18-35, ponieważ w tym przedziale wiekowym bezrobocie i emigracja zarobkowa jest najwyższa. Firma nie musi być zarejestrowana, można to zrobić podczas udziału w projekcie, natomiast nie powinna być zarejestrowana dłużej niż 3 lata. Dodatkowym atutem jest odpowiedzialność społeczna biznesu. Jeśli firma działa odpowiedzialnie, jest ekologiczna lub rozwiązuje problemy społeczne, to może otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji. Celem projektu jest pomoc w rozwoju własnej firmy dla 16 osób i stworzenie przez nich nowych miejsc pracy. Rekrutacja do projektu trwa do 20 kwietnia 2017.

Więcej informacji i zasady zgłaszania projektów można znaleźć na stronie: http://ybp.org.pl/krfvi/. Inicjatywa realizowany jest dzięki wsparciu partnera strategicznego firmy Accenture i Banku Gospodarstwa Krajowego. Youth Business Poland jest częścią Youth Business International, sieci programów działających pod auspicjami Fundacji Księcia Karola, która wspiera przedsiębiorczość w 46 krajach świata. Youth Business Poland organizowany jest w Polsce przez Fundację Inkubator Technologiczny.

wiadomości
gospodarka
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
sebek
5 lata temu
Chciałbym otworzyć swój własny biznes, ale w grę wchodziłby fitness klub we franczyzie fitcurves. Tego chyba konkurs nie obejmuje. Badanie rynku przeprowadziłem, wygląda obiecująco. Teraz tylko dopiąć kwestię kredytu w banku i będę działał.