Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura - lepiej w budownictwie, pogorszenie w handlu i przemyśle

0
Podziel się:

W czerwcu pogorszył się ogólny klimat koniunktury w handlu i przemyśle. Poprawie uległa natomiast sytuacja w budownictwie.

Pogorszenie koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu pogorszył się do minus 6 w czerwcu z minus 4 w maju - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 16 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22 proc. – jej pogorszenie (w maju odpowiednio 19 proc. i 23 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ograniczenia bieżącej sprzedaży są nieco mniejsze niż notowano przed miesiącem. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewidywania dotyczące sprzedaży są mniej korzystne od prognoz sprzed miesiąca i wskazują na możliwość jej utrzymania się na obecnym poziomie" - podał GUS.

Jak piszą analitycy urzędu może to zwiększyć trudności związane z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych. W stosunku do ubiegłego miesiąca nieznacznie też zwiększa się nadmiar bieżących zapasów towarów. GUS ocenia, że w konsekwencji przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w większym stopniu, aniżeli przewidywano przed miesiącem.

Przedsiębiorcy zgłaszają wzrost bieżących cen towarów, wolniejszy od sygnalizowanego w maju. W najbliższych miesiącach przewidziane jest także spowolnienie wzrostu cen w porównaniu do prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu - napisano w opracowaniu urzędu.

Według GUS skala zwolnień pracowników może być nieznacznie większa od przewidywań z maja.

Koniunktura w budownictwie w czerwcu poprawiła się

Ogólny klimat koniunktury w czerwcu budownictwie poprawił się i wyniósł plus 19 wobec plus 17 w poprzednim miesiącu dzięki szybszemu niż w ubiegłym miesiącu wzrostowi portfela zamówień i produkcji oraz poprawie sytuacji finansowej przedsiębiorstw - podał w środę GUS.

31 proc. badanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12 proc. - jej pogorszenie. W maju odpowiednio było to 30 proc. i 13 proc.

GUS podał, że przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe.

"W najbliższych trzech miesiącach przewidywany jest dalszy wzrost portfela zamówień. Prognozy przyszłej produkcji są również optymistyczne, choć ostrożniejsze niż w maju" - podał w komunikacie urząd.

Zdaniem badanych przedsiębiorców w najbliższych trzech miesiącach nastąpi wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych zbliżony do prognozowanego przed miesiącem.

Natomiast według GUS zwiększenie zatrudnienia w budownictwie może być mniejsze niż wskazywała to prognoza sprzed miesiąca.

W czerwcu pogorszyła się koniunktura w przemyśle

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu wyniósł plus 10, i był niższym niż w maju, kiedy wyniósł plus 12 - podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 26 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 16 proc., podczas gdy w maju było to odpowiednio: 27 proc. i 15 proc.

"Obserwowane w czerwcu pogorszenie bieżącego portfela zamówień jest głównie skutkiem zmniejszającego się zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie wolniej niż w maju. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali nieco mniejszej niż prognozowano miesiąc wcześniej" - napisał GUS w komentarzu.

Według badań GUS, stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający.

Opóźnienia przy ściąganiu należności od kontrahentów utrzymują się na poziomie z poprzedniego miesiąca, co powoduje, że przedsiębiorcy nadal odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić w niewielkim tylko stopniu. Skala zwolnień pracowników może być nieznacznie mniejsza niż przewidywano przed miesiącem. Należy też oczekiwać dalszej obniżki cen wyrobów przemysłowych" - napisał GUS.

gospodarka
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)