Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koszty menedżera - zmiany w 2003 roku

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2003 roku wejdą w życie zmiany dotyczące wysokości kosztów uzyskania przychodów przysługujących m.in. menedżerom.

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 1182) wprowadziła do art. 22 ust. 9 zapis, zgodnie z którym osobom uzyskującym przychody z niektórych rodzajów działalności wykonywanej osobiście przysługiwać będą zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości kosztów określonych dla pracowników.

Znowelizowane zasady odnoszą się do:

- osób uzyskujących przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze;

- przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;

- przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Dla ww. podatników koszty uzyskania przychodów w 2003 roku wyniosą 99,96 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 199, 52 zł. W przypadku, gdy podatnicy będą uzyskiwali przychody z tego samego rodzaju działalności wykonywanej osobiście od więcej niż jednego płatnika - koszty uzyskania przychodu za rok podatkowy nie będą mogły przekroczyć łącznie 1 799,37 zł.

Warto zaznaczyć, iż dla omawianej grupy podatników ustawodawca wyłączył możliwość podwyższania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy miejsce zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w którym znajduje się zakład pracy.

Nie będzie można także zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

pit
podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)