Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kredyty dla MŚP na ponad 1,4 mld zł. BGK podpisało umowy z 10 bankami

Kredyty dla MŚP na ponad 1,4 mld zł. BGK podpisało umowy z 10 bankami

Fot. ESB Professional, Shutterstock

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 10 bankami umowy, na podstawie których będą one mogły udzielać kredytów z gwarancją dla innowacyjnych małych i średnich firm. BGK tłumaczy, że pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 1,4 mld zł.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała w rozmowie z dziennikarzami, że pula środków, jakimi dysponuje bank, to 525 mln zł.

- To są środki, które mamy do dyspozycji na fundusz gwarancyjny z Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Dzięki tym środkom jest możliwość uruchomienia kredytów na ponad 1,4 mld zł - zaznaczyła.

BGK wyjaśnia, że gwarancje dla innowacyjnych firm są bezpłatne, banki nie będą też pobierały prowizji za udzielenie takich gwarancji. Jednocześnie będą one mogły też zabezpieczyć do 80 proc. kapitału kredytu.

Prezes banku dodała, że maksymalna kwota gwarancji dla jednego przedsiębiorstwa będzie mogła wynieść do 2,5 mln euro, czyli ok. 10 mln zł. Okres gwarancji nie będzie mógł być też dłuższy niż 20 lat.

Bank informuje, że o gwarancje kredytowe będą mogli ubiegać się innowacyjni przedsiębiorcy, którzy wnioskując o kredyt: planują zrealizować projekt inwestycyjny polegających na wdrożeniu wyników prac badawczo rozwojowych, bądź spełnią jeden z piętnastu kryteriów np. posiadają funkcjonujący dział badawczo-rozwojowy w strukturze organizacyjnej firmy, czy mają prawa w zakresie wynalazku objętego ochroną patentową.

Daszyńska-Muzyczka pytana, kiedy można się spodziewać uruchomienia pierwszych gwarancji oceniła, że powinno się to stać w drugiej połowie br. Wymagana jest bowiem zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

Obecny podczas uroczystości podpisania umów z bankami wiceminister rozwoju Paweł Chorąży zwrócił uwagę, że chciałby by pieniądze, które za pośrednictwem BGK "wstrzykujemy do polskiej gospodarki, stały się długofalowym paliwem dla naszych przedsiębiorstw, naszej gospodarki".

Gwarancje BGK będą dostępne w Alior Banku, Banku Millennium, BOŚ Banku, Banku Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, BPS, SGB-Banku, Banku Spółdzielczym w Brodnicy oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tez bankster
2017-05-30 23:19
Zanim wzmiesz kredyt musisz wiedziec, ze oni ,czyli ci co pozyczaja Tobie pieniadez ich nie maja, oni je tworza z niczego, z powietrza.Wiekszosc wierzy, ze bank pozycza kase tych ludzi ktorzy zdeponowali tam swoje oszczednosci.Kompletna bzdura, bo prawnie bank musi posiadac tylko zabezpieczenia w wysokosci ok 10 procent pieniadzy ,czyli kasy swoich klientow jako oszczednosci, a 90 procent tych pozyczanych nigdzie nie istnieje.Powstaje w momencie kiedy bankier robi dlugopisem po umowie ,albo ty te umowe podpisujesz.Pieniadz ktory pozyczasz nie istnieje, jest wyplukiwany z powietrza, co udalo im sie trzymac w tajemnicy od 1913 roku.Ja tez ci wydrukuje, na swojej domowej drukarce, pozycz u mnie, to bedzie to samo.Ma dokladnie taka sama wartosc, farba i papier.Roznica polega tylko na tym ze im zawerzylas a mi nie.Reszta to samo.
heh
2017-05-30 13:41
każdy kredyt trzeba oddać.... więc po co go brać???
Taki sobie sekurytyzator
2017-05-29 23:10
BPS i SGB? Czy ktoś sprawdzał kondycję tych "instytucji" finansowych? A szczególnie ich portfel sekurytyzacyjny przebiegle ulokowany w zewnętrznych funduszach?
Pokaż wszystkie komentarze (4)