Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto powinien bać się fiskusa?

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów ujawniło dziewięć dziedzin, w których wykryto najwięcej nieprawidłowości. Właśnie w tych obszarach planuje teraz sprawdzać podatników. Jest to wyraźna wskazówka, na co trzeba uważać, prowadząc działalność gospodarczą – pisze „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Finansów ujawniło dziewięć dziedzin, w których wykryto najwięcej nieprawidłowości. Właśnie w tych obszarach planuje teraz sprawdzać podatników. Jest to wyraźna wskazówka, na co trzeba uważać, prowadząc działalność gospodarczą – pisze „Rzeczpospolita”.

Urzędnicy uważnie przyjrzą się podatnikom wykazującym straty z prowadzonego biznesu. Najczęstszym naruszeniem przepisów - według resortu finansów - jest zawyżanie kosztów uzyskania przychodów oraz straty w środkach trwałych (przez wysokie odpisy amortyzacyjne).

Poza tym podatnicy często wykazują straty powstałe w wyniku utraty lub remontów powypadkowych samochodów oraz kosztów przedpłat i zaliczek w związku z niewykonaniem umowy. Ewentualne czynności sprawdzające obejmą zarówno błędy niezamierzone, jak i zamierzone, np. wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur lub nieewidencjonowanie całości przychodów ze sprzedaży.

Według „Rzeczpospolitej” szczególnie dokładnie kontrolowani będą przedsiębiorcy płacący za usługi doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania baz danych oraz rekrutacji pracowników. Korzystanie z tych usług fiskus uzna za uzasadnione, jeśli będzie miało bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.

*Wizyty urzędników u budowlańców *
Wzmożonych kontroli mogą się również spodziewać przedsiębiorcy z branż budowlanej i paliwowej. Zróżnicowanie stawek VAT na usługi i materiały budowlane (7 i 22 proc.) skłoniło firmy budowlane do potraktowania każdej dostawy jak usługi. Fiskus częściej niż dotychczas będzie sprawdzał te przypadki. Równie poważnym problemem jest prawidłowe rozliczenie VAT w odniesieniu do budynków wielofunkcyjnych. Ministerstwo Finansów ostrzega, że kontrolą obejmie także wnioski dotyczące zwrotu VAT na materiały budowlane – uważa „Rzeczpospolita”.

W obrocie paliwami sprawdzane będzie prawidłowe stosowanie stawek podatku akcyzowego na olej opałowy i napędowy. Jest to pole do licznych nadużyć, które umożliwiają uzyskiwanie wysokich nieopodatkowanych zysków.

*Kontrole u małych i średnich *
„Rzeczpospolita” przestrzega mniejszych przedsiębiorców. Fiskus szczególną uwagę u nich zwróci na terminowe składanie zgłoszenia VAT-R, prawidłowe prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, terminowe płacenie podatku VAT przez przedsiębiorców, którzy utracili prawo do zwolnienia, nieinstalowanie kas fiskalnych, nieewidencjonowanie czynności w kasie fiskalnej oraz niewydawanie paragonów.

Również podatnicy, którzy nie dokonują wcale transakcji lub robią to rzadko, powinni spać czujnie. Szczególnie, jeśli czekają na właściwy moment, aby przeprowadzić transakcję i zakończyć działalność. Raport zawiera bowiem zaskakującą definicję podmiotu "uśpionego", który jakoby z zasady tworzony jest po to, aby dokonać oszustwa podatkowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)