Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kupiłeś auto na firmę? Pamiętaj o ograniczeniach

0
Podziel się:

Dla posiadaczy firmowych samochodów osobowych ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku VAT przewidują zdecydowanie mniej korzystne rozwiązania.

Kupiłeś auto na firmę? Pamiętaj o ograniczeniach
(Robert Couse-Baker/CC/Flickr)
bEDQHfwB

Zarówno ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku od towarów i usług przewidują zdecydowanie mniej korzystne rozwiązania dla posiadaczy samochodów osobowych. Jednocześnie, aby auto mogło być potraktowane jako ciężarowe i korzystać z przywilejów podatkowych, musi spełnić szereg drobiazgowych wymagań, czy też przejść specjalne badania techniczne. Powoduje to, że przedsiębiorca niejednokrotnie wybierze auto z szerszej oferty samochodów osobowych, chociaż odliczy 60 proc. VAT-u (nie więcej niż 6 tys. zł) a odpisów amortyzacyjnych dokona maksymalnie od 20 tys. euro.

Nabyty samochód osobowy stanowi majątek przedsiębiorstwa i należy wpisać go do ewidencji środków trwałych lub elementów wyposażenia podmiotu gospodarczego, w zależności od ceny nabycia i przewidywanego czasu wykorzystywania. Podatnicy dokonujący zakupu samochodu osobowego na firmę, przede wszystkim muszą pamiętać o możliwości rozliczenia wydatków poniesionych w celu sfinansowania tej inwestycji w kosztach uzyskania przychodu pod warunkiem, że pojazd ten będzie wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy przy tym podkreślić, że rozliczenie będzie następowało w czasie, pod postacią odpisów amortyzacyjnych.

Amortyzacja tylko liniowa

bEDQHfwD

Środek trwały, jakim jest samochód o wartości przewyższającej 3,5 tys. zł, podlega obowiązkowej amortyzacji. Samochód osobowy może być amortyzowany jedynie liniowo (ta sama kwota odpisywana co miesiąc). Przepisy prawa podatkowego w tym zakresie ściśle określają nie tylko sposób rozliczenia kosztu, ale również czas, w jakim to powinno nastąpić. W tym celu tabela stawek amortyzacyjnych jasno określa, w jakiej kwocie mogą być dokonywane odpisy amortyzacyjne. Obowiązująca stawka amortyzacji wynosi obecnie 20 proc. Dzięki temu, podatnicy z góry mogą określić czas amortyzacji.

Kolejnym ograniczeniem związanym z możliwością zaliczenia wydatku poniesionego na zakup samochodu osobowego, jest limit 20 tys. euro. Przeliczenia na walutę polską dokonuje się według średniego kursu wymiany walut podanego przez Narodowy Bank Polski na dzień przekazania samochodu do używania. Oznacza to, że nabywając droższy samochód, podatnik może rozliczyć w postaci odpisów amortyzacyjnych tylko część kwoty poniesionego wydatku.

60 proc. VAT ale nie więcej niż 6 tys. zł

Nabycie samochodu osobowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą należy również rozpatrywać w ujęciu podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca w tym przypadku powinien mieć na uwadze fakt, że tego typu transakcja związana jest tylko z częściowym odliczeniem podatku naliczonego. Ustawodawca wprowadził ograniczenie, pozwalające na odliczenie tylko 60 proc. VAT-u od zakupu. Należy przy tym pamiętać, że maksymalna kwota odliczenia wynosi 6 tys. zł. Pozostały VAT powiększa wartość początkową samochodu.

bEDQHfwJ

Zakup auta osobowego na firmę nie daje możliwości odliczenia VAT-u od zakupu paliwa. Warto jednak zauważyć, że wszystkie pozostałe wydatki związane z eksploatacją samochodu są zaliczane w całości w koszty.

Czytaj więcej na temat samochodów w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;odliczyc;caly;vat;od;leasingowanego;auta,253,0,886525.html) Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/uzytkowanie;prywatnych;aut;w;firmie;bedzie;bardziej;oplacalne,123,0,978299.html) Użytkowanie prywatnych aut w firmie będzie bardziej opłacalne Od stycznia przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć w koszty więcej wydatków związanych z użytkowanymi w firmie samochodami osobowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89304.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;wyglada;rynek;outsourcingu;samochodow;sluzbowych,175,0,938159.html) Jak wygląda rynek outsourcingu samochodów służbowych? Ostatnie miesiące przy nie najlepszych nastrojach przedsiębiorców, były swoistym testem na dojrzałość rynku CFM.
bEDQHfxe
auto w firmie
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)