Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Leasing jako źródło finansowania przedsiębiorstwa. Zobacz, jak to działa

0
Podziel się:

Maszyny budowlane, wyposażenie salonu kosmetycznego czy samochód dostawczy. Firmy wymagają różnego zaopatrzenia, by produktywnie rozwijać działalność.

Leasing jako źródło finansowania przedsiębiorstwa. Zobacz, jak to działa
(GlobalStock/iStockphoto)

A do tego potrzebne są pieniądze. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z przystępnego źródła finansowania, jakim jest leasing.

Na tę formę wsparcia mogą liczyć spółki cywilne, spółki prawa handlowego, a także jednoosobowe działalności gospodarcze, które prowadzą pełną księgowość. W porównaniu z kredytem bankowym, leasing łatwiej pozyskać, dlatego decydują się na niego dynamicznie rozwijające się firmy.

Prawo do korzystania z rzeczy

Termin pochodzi z angielskiego "to lease", czyli nająć, wydzierżawić. W praktyce, formuła leasingu jest oparta na umowie cywilnoprawnej. Finansujący przekazuje przedsiębiorcy prawo do używania określonej rzeczy w zamian za raty leasingowe.

Leasing jest popularnym źródłem finansowania inwestycji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Wynika to z wielu korzyści, które płyną dla leasingobiorców. Są to m.in. brak konieczności posiadania wysokich zabezpieczeń, możliwość szybkiej zmiany profilu działalności czy możliwość rozliczenia podatku VAT.

Co do zasady, przez cały okres korzystania obiekt należy do finansującego. Przedsiębiorca jest jedynie użytkownikiem. Konkretne reguły współpracy powinny zostać określone przez obie strony kontraktu i zawarte w umowie.

Umowa leasingowa - co gwarantuje?

Finansujący (np. firma leasingowa) zobowiązuje się nabyć lub wyprodukować rzecz na warunkach wyznaczonych w umowie. Następnie, udostępnia leasingobiorcy prawo do korzystania z przedmiotu na czas określony w dokumencie w zamian za ratalne opłaty.

Przedsiębiorca może podpisać umowę leasingową bezpośrednio z dostawcą. Wtedy występują tylko dwie strony kontraktu: korzystający i finansujący (producent). Przy leasingu pośrednim, między producentem a użytkownikiem pośredniczy wyspecjalizowana firma leasingowa.

Po zakończeniu umowy, przedsiębiorca korzystający z leasingu może wykupić używany przedmiot po odliczeniu amortyzacji lub zwrócić go producentowi. Leasingodawca może natomiast sprzedać go na rynku, podpisać nowe porozumienie na użytkowanie lub nieodpłatnie przenieść na kogoś prawa własności.

W Polsce, umowa leasingowa znalazła uregulowanie w Kodeksie cywilnym w 2001 roku. Zgodnie z tym zapisem, leasingobiorca może korzystać ze środków trwałych lub wartości niematerialnych, a także z prawa do odpłatnego użytkowania lub pobierania pożytków.

Postanowienia zależą od uzgodnień obu stron, a przede wszystkim - od rodzaju umowy. Biznesmen może zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy. W obu przypadkach leasingodawca przekazuje prawa do użytkowania konkretnych obiektów, a w zamian pobiera raty leasingowe.

Leasing operacyjny

Jeśli firmę interesują niższe nakłady finansowe na początku, może wybrać leasing operacyjny. Okres trwania takiej umowy jest zazwyczaj krótszy niż okres pełnej amortyzacji przedmiotu leasingu, czyli ekonomicznej eksploatacji sprzętu.

W leasingu operacyjnym, leasingodawca jest odpowiedzialny za serwis, odpisy amortyzacyjne i sprawne funkcjonowanie urządzeń, ponieważ wliczają się do składników jego majątku. Przedmiotem umowy bywają zazwyczaj: sprzęt komputerowy, samochody osobowe czy samochody ciężarowe.

Raty leasingowe, opłaty wstępne i inne wydatki związane z użyciem przedmiotu stanowią natomiast koszt uzyskania przychodów dla leasingobiorcy.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego, przedsiębiorca przy pierwszej racie musi zapłacić z góry pełną kwotę podatku VAT. Leasingowany przedmiot włącza do majątku firmy, dzięki czemu otrzymuje możliwość odliczania od podatku rat amortyzacyjnych.

Przez cały okres trwania umowy, przedmiot jest traktowany jako własność korzystającego, ale tylko w kontekście rachunkowym. To leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacji środka trwałego i dba o jego poprawne działanie.

Leasingodawca wykazuje natomiast należności z tytułu umowy leasingowej. Jest odpowiedzialny za wystawianie faktur na raty czynszu, zawierające składniki kapitałowe i odsetkowe.

Jak wybrać firmę leasingową?

Aktualne zaświadczenia o uregulowanych zobowiązaniach podatkowych i terminowym opłacaniu składek to podstawa uczciwej firmy leasingowej. Gdy w grę wchodzi korzystanie ze środków trwałych, kondycja finansowa leasingodawcy jest niezwykle ważna.

Przedmiot w trakcie użytkowania pozostaje własnością finansującego, dlatego staranność przy wyborze leasingodawcy to inwestycja na przyszłość. Jeśli firma popadnie w tarapaty lub - co gorsza - już się w nich znajduje, podpisywanie umowy o współpracę jest obarczone ogromnym ryzykiem.

Zobacz także: Zobacz także: Będzie obniżka podatku VAT?
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)