Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
leasing
27.07.2013 19:42

Leasing czy kredyt? Sprawdź, co wybierają firmy

Jest łatwiej dostępny niż kredyt, dlatego cieszy się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców. Leasing, po miesiącach zastoju, staje się coraz popularniejszym środkiem finansowania inwestycji w firmach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(domin_domin/iStockphoto)

Jest łatwiej dostępny niż kredyt, dlatego cieszy się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców. Leasing, po miesiącach zastoju, staje się coraz popularniejszym środkiem finansowania inwestycji w firmach.

W pierwszym półroczu firmy leasingowe sfinansowały wydatki o wartości prawie 16 miliardów złotych. Większość - jak wyjaśnia Radosław Woźniak wiceprezes zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego - to inwestycje w auta.

W segmencie pojazdów, sfinansowano transakcje o wartości 9,1 miliarda złotych (wzrost o 7,3 procent rok do roku). W segmencie maszyn i urządzeń sfinansowano transakcje o wartości 5,2 miliarda złotych (spadek o 2,2 procent r/r).

Badania na temat leasingobiorców prowadzi główny ekonomista PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Według niej po taki sposób finansowania sięgają najczęściej firmy średniej wielkości, zatrudniające pomiędzy 50 a 249 pracowników.

Jak dodaje ekspert w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową są to stabilne przedsiębiorstwa, które swoją działalność opierają na jakości produktów i usług, a nie na cenie.

Z badań Lewiatana wynika także, że przedsiębiorstwa, które korzystają z leasingu częściej wydają pieniądze na innowacje technologiczne i organizacyjne, chętniej też handlują z zagranicznymi firmami.

W pierwszym półroczu wartość inwestycji sfinansowanych dzięki leasingowi była o 5,5 procent większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrważające dane. Upadłość grozi ponad 1000 firm Słabo wygląda branża budowlana, gdzie natężenie upadłości wyniosło 3,52 proc. Ale nie tu jest najgorzej.
Leasingobiorcy mają oddać odliczony VAT? Wyrok podważył stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny
Dłużników w tej branży błyskawicznie przybywa Patrząc na dane Krajowego Rejestru Długów, warto przed podjęciem decyzji o remoncie upewnić się, że powierzamy nasze mieszkanie czy dom w rzetelne ręce.
Tagi: leasing, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, zakładam firmę, IAR, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz