Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepsza sytuacja w przemyśle i budownictwie, nadal źle w handlu

0
Podziel się:

W styczniu wzrosły wskaźniki koniunktury w przemyśle i budownictwie. Sytuacja w handlu nadal oceniana była negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem.

Przemysł

Ogólny klimat koniunktury w styczniu w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do plus 9, wobec plus 7 w grudniu - podał w piątek GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 25 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc, podczas gdy w grudniu odpowiednio 26 proc. i 19 proc.

"Obserwowane w styczniu ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest mniejsze niż w poprzednim miesiącu. Poprawa ta wynika przede wszystkim z mniejszego ograniczania krajowego portfela zamówień. Przedsiębiorcy oczekują wzrostu przyszłego portfela zamówień w skali większej niż prognozowano przed miesiącem" - napisał GUS w komentarzu.

Z badań wynika, ze bieżąca produkcja jest nieznacznie rozszerzana, a w najbliższych miesiącach jej wzrost może być bardziej znaczący.

GUS napisał, że stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez producentów za wystarczający.

"Mimo niewielkich opóźnień napotykanych przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal sygnalizują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie poprawić" - napisał.

Z badań wynika, że skala zwolnień pracowników utrzyma się na poziomie sygnalizowanym w prognozie z grudnia.

Ceny produkowanych wyrobów mogą w najbliższych trzech miesiącach nieznacznie wzrosnąć.

Budownictwo

Klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w styczniu pozytywnie (plus 7), lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 2).

Wśród badanych przedsiębiorstw 27 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 20 proc. - jej pogorszenie (w grudniu odpowiednio 22 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według danych GUS przedsiębiorstwa odnotowują dalsze ograniczanie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Pogarszają się nieznacznie oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa przyszłego portfela zamówień. Oceny przyszłej produkcji są też optymistyczne.

Zmniejszające się opóźnienia przy ściąganiu płatności powodują, że bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest zadowalająca.

Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są negatywne, chociaż lepsze niż formułowano w grudniu. W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, szybszy niż prognozowano przed miesiącem.

Zatrudnienie w budownictwie będzie nadal ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż przewidywano w grudniu.

W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 20 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 66 proc. jako wystarczające, a 14 proc. jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen formułowanych przed miesiącem.

Handel

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu przedsiębiorstwa oceniają nadal negatywnie, choć lepiej niż w grudniu 2004 roku i w analogicznym miesiącu ubiegłych lat. Wskaźnik wzrósł do minus 9 z minus 21 w grudniu.

Wśród badanych przedsiębiorstw 16 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 25 proc. - jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Dodatkowo firmy handlowe odnotowują mniej znaczące niż w ubiegłym miesiącu ograniczenie sprzedaży.

"Zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewidywany jest dalszy spadek sprzedaży" - podał GUS w piątkowym komunikacie.

"Mimo to mogą nieznacznie zmniejszyć się trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych" - napisał GUS.

Ponieważ badani przez urząd zgłaszają nadmiar bieżących zapasów towarów przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

"Mimo to przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów" - podał GUS.

Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie - minus 27 (minus 49 w ubiegłym miesiącu), a w branży żywnościowej wynosi minus 11.

Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących cen żywności zbliżony do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen nieco szybszy od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy także, jak podał urząd, oczekiwać dalszej redukcji zatrudnienia, choć wolniejszej od prognozowanej w grudniu.

Również producenci pojazdów mechanicznych odnotowują spadek sprzedaży, choć mniej znaczący niż przed miesiącem. W styczniu ceny pojazdów mechanicznych rosną i prawdopodobnie w najbliższych miesiącach trend będzie utrzymany.

Spośród badanych jednostek handlowych 1,7 proc. deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności, podobnie jak w IV kwartale 2004 roku.

Dla pozostałych przedsiębiorstw największą barierę stanowi konkurencja na rynku, wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa, niedostateczny popyt na sprzedawane towary oraz wysokie koszty zatrudnienia.

przemysł
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)