Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Likwidacja licencji i zezwoleń ułatwi zakładanie firm

Likwidacja licencji i zezwoleń ułatwi zakładanie firm

Fot. Yuri Arcurs/Dreamstime.com

Rząd chce zredukować do niezbędnego minimum liczbę koncesji, licencji i pozwoleń w gospodarce.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych jest już po konsultacjach z przedsiębiorcami i wkrótce trafi na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Autorzy ustawy z wiceministrem gospodarki Rafałem Baniakiem na czele chcą przede wszystkim ograniczyć reglamentację działalności gospodarczej i zlikwidować obowiązek wpisywania przedsiębiorców do rejestru takiej działalności.

Obecnie w klasyfikacji Banku Światowego, pod względem wprowadzania ułatwień w prowadzeniu firmy Polska znajduje się na 76. miejscu na 178 państw.
Zlikwidowane mają być licencje w zawodzie pośrednika nieruchomościami, a także w transporcie drogowym, wśród przewoźników trudniących się przewozem towarów i osób - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt przewiduje, że nastąpi również decentralizacja uprawnień w wydawaniu zezwoleń na obrót hurtowy alkoholem o zawartości powyżej 18 procent. Zamiast ministra gospodarki pozwolenia wydawałby marszałek województwa, w którym firma ma swoją siedzibę.

firma, przepisy, licencje, pozwolenia, ułatwienia, zakładanie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
rakus1168
188.47.135.* 2012-07-26 14:13
Czy zostanie zlikwidowana licencja transportowa na przewóz osób ?
Jacekp100
93.105.6.* 2010-06-22 20:37
Od 15 lat pracuję, zarabiając na życie pośrednicząc w w obrocie nieruchomościami. Jestem absolutnie za zniesieniem licencji w tym zawodzie. Stwierdzam,. ze większość licencjonowanych pośredników to ignoranci. jedyne co widzą to złotówki przed oczkami. Nie ważne są oczekiwania klientów, rzetelność, etyka, czy też uczciwa współpraca pomiędzy poszczególnymi biurami. w tym ostatnim przypadku najważniejszym jest "wyrwać" klienta czy też ofertę. Oczywiście nie uogólniam, ale uważam, 60% licencjonowanych biur nie spełnia rzetelnie swoich zobowiązań. Stworzenie licencji to pomysł na biznes wąskiej grupy ludzi, zarabiających później na kursach , egzaminach ITP. I o ile wiem z doświadczenia zdawali ci którzy mieli najmniej do powiedzenia w zawodzie, albo znajomi. Zmuszano ludzi do kilkakrotnego zdawania egzaminów. Jak to możliwe, aby osoba z wykształceniem prawniczym doskonałą znajomością przepisów prawa nie mogła zdać egzaminu na pożal się Boże licencję pośrednika. Za co pośrednik może odpowiadać, za błędy notariusza.??
Drodzy pomysłodawcy licencji dajcie sobie spokój z obroną tego Świstka, mieliście pomysł , zarobiliście swoje pieniążki i nie wymyślajcie niczego innego. Walczycie teraz o swoje pseudo prawniczy zawód. być może aby zostać pośrednikiem trzeba będzie mieć doktorat ze znajomości ustawy o nieruchomościach.
Obrońcy licencji pleciecie bzdury. Mogę zrozumieć obronę własnych interesów, ale to co czynicie jest mało uczciwe.
pośrednik
87.96.110.* 2010-05-30 21:08
Nawet "analfabeta" zdaje sobie sprawę że połowa licencjonowanych pośredników nie spełnia dzisiejszych warunków. Przede wszystkim NIE MAJĄ WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA! Reszta no comment.
Zobacz więcej komentarzy (37)