Notowania

166
10.04.2012 13:36

Lista barier dla firm w Polsce liczy 366 pozycji

Wykaz absurdów zatruwających życie przedsiębiorców jest coraz dłuższy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gerenme/iStockphoto)

*W 2011 roku rząd przyjął dwie ustawy deregulacyjne, ale lista przeszkód dla firm i tak jest dłuższa niż w 2010 roku. *

W ubiegłym roku największym sukcesem w odbiurokratyzowaniu gospodarki była zamiana części zaświadczeń na oświadczenia, a części oryginałów na kopie dokumentów. Trudno jednak mówić o przełomie w walce ze złymi przepisami - wynika z _ Czarnej Listy Barier _, którą Lewiatan przygotował już po raz dziewiąty.

- _ W związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej zaostrza się międzynarodowa konkurencja i jeśli nie chcemy przegrać rywalizacji z innymi krajami musimy szybciej niż one poprawiać warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego będziemy dalej wskazywać na przepisy, które hamują rozwój gospodarki i proponować rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu _ - mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

W ubiegłym roku obniżono niektóre opłaty, np. w KRS. Poszerzono nieco możliwość stosowania dokumentów w formie elektronicznej, np. przy rejestracji działalności gospodarczej. Nie odnotowano postępu we wdrażaniu e-administracji, bo możliwości elektronicznego kontaktowania się z instytucjami publicznymi są wciąż ograniczone.

W zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie było istotnych zmian. Nie doczekaliśmy się poszerzenia możliwości elastyczniejszej organizacji czasu pracy ani zmniejszenia obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnianiem pracowników.

W dziedzinie podatków pojawiło się kilka korzystnych zmian, jak poszerzenie możliwości stosowania dokumentów w formie elektronicznej czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego, ale nie nastąpiło odczuwalne uproszczenie realizacji obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m211853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tuskometr;money;pl;czy;premier;spelnia;obietnice,20,0,1062420.html) *Tuskometr Money.pl. Czy premier spełnia obietnice * Specjalny wskaźnik Money.pl pokazuje, ile z obietnic premiera zostało już zrealizowanych. Na razie jest bardzo skromnie. W ochronie środowiska nie uchwalono nowej ustawy racjonalizującej zagospodarowanie odpadów. Przyjęta została za to nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale jej efekty będą odczuwalne dopiero w przyszłym roku i zależeć będą od jakości przetargów na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz rozwoju regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.

Tempo wykorzystania środków unijnych jest dobre, ale efektywność całego procesu (wybór projektów, koszty obsługi administracyjnej) budzi poważne wątpliwości.

Nie udało się wprowadzić zmian poprawiających funkcjonowanie zamówień publicznych. A umożliwienie zamawiającym arbitralnego wykluczenia wykonawcy z rynku zamówień publicznych na 3 lata zwiększyło ryzyko realizacji zamówień publicznych.

Droga do pozwolenia na budowę nie uległa skróceniu. Nie nastąpiła zmiana ustawy o planowaniu przestrzennym, która skłoniłaby władze samorządowe do uchwalania planów i w konsekwencji ułatwiłaby jednocześnie realizację inwestycji i zachowanie ładu przestrzennego.

Rozstrzyganie sporów i dochodzenie roszczeń na drodze sądowej nadal zabiera mnóstwo czasu, jest kosztowne i mało skuteczne. W efekcie dłużnicy czują się bezkarni, a wierzyciele bezsilni.

Czytaj więcej w Money.pl
Te rzeczy najbardziej przeszkadzają firmom Najgorzej przedsiębiorcy ocenili jakość przepisów prawnych. Dla 42 proc. są one niespójne, niestabilne i nieczytelne.
Apelują do Putina. W Rosji trwa to najdłużej Władimir Putin, podkreślił na spotkaniu z biznesmenami, że będzie zabiegał o powołanie unii celnej z innymi krajami regionu.
Wolniej otwierają rynek. Firmy z UE narzekają Europejskie przedsiębiorstwa mogłyby wiele wnieść do rozwoju i modernizacji Chin, ale napotykają wiele barier i są dyskryminowane - donosi Izba Handlowa UE w Pekinie.
Tagi: 166, lewiatan, kraj, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, druki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz