Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lokal za złotówkę. Specjalna akcja w Gdańsku dla zaczynających biznes

4
Podziel się:

Specjalny program "Lokal na start za złotówkę", skierowany do osób rozpoczynających działalność gospodarczą, przedstawiły władze Gdańska. Zakłada on, że pierwszym roku przedsiębiorca będzie płacił 1 zł za m kw. wynajmowanego lokalu komunalnego. Uruchomiony ma być w październiku.

Lokal za złotówkę. Specjalna akcja w Gdańsku dla zaczynających biznes
(Fotolia)
bEIIlLEB

Podczas konferencji prasowej w piątek zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak wyjaśnił, że program "Lokal na start za złotówkę" związany jest z efektywnym gospodarowaniem zasobem użytkowych lokali komunalnych w mieście.

Podał, że każdego roku w Gdańsku wpływa ok. 8 tys. nowych wniosków o rejestrację działalności gospodarczej, a miasto posiada ponad 1,6 tys. lokali użytkowych. - Pieniądze uzyskane z wynajmu lokali przeznaczane są głównie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i dlatego bardzo ważne jest, aby w sposób efektywny prowadzić gospodarkę tymi lokalami - tłumaczył.

Preferencyjne stawki czynszu będą obowiązywać przez maksymalnie 36 miesięcy. Wynajmujące lokal podmioty w pierwszym roku będą płacić czynsz w wysokości 1 zł za m kw., czyli będą ponosić głównie koszty utrzymania lokalu, w drugim roku obowiązywania umowy najmu czynsz za lokal ma wynosić 40 proc. stawki czynszu zaoferowanej w konkursie ofert, a w trzecim roku - 70 proc. zaoferowanej stawki.

bEIIlLED

Lokale będą wynajmowane w ramach konkursu, w którym potencjalny najemca deklaruje stawkę czynszu, którą będzie płacić. Konkurs wygrywa osoba oferują najwyższą stawkę w danym lokalu.

Podano, że obecnie do dyspozycji jest 10 lokali o pow. od 11 do 42 m kw. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Sławomir Kiszkurno powiedział, że lokale położone są poza Śródmieściem i Wrzeszczem, i wymagają adaptacji pod docelową działalność. Lista lokali będzie sukcesywnie poszerzana.

Grzelak podkreślił, że niektóre z oferowanych już lokali znajdują się w dzielnicach rewitalizowanych. - Zależy nam na tym, aby ta działalność gospodarcza nie skupiała się jedynie w centrum miasta, ale też w dzielnicach rewitalizowanych, np. w Nowym Porcie, na Oruni i w Górnym Wrzeszczu - wskazał. Przyznał, że będą oferowane lokale, które często na przetargach nie znajdują chętnych.

bEIIlLEJ

Zastępca prezydenta Gdańska powiedział, że zgodnie z definicją wg. ZUS, podmiotem rozpoczynającym pierwszy raz działalność gospodarczą jest podmiot, który w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził pozarolniczej działalności.

Chętni do skorzystania z programu nie mogą prowadzić działalności dłużej niż 12 miesięcy. Oferta adresowana jest nie tylko do mieszkańców Gdańska.

Uchwała w tej sprawie ma być podjęta przez radnych podczas sesji we wrześniu. Grzelak spodziewa się, że jeszcze w październiku będą ogłaszane konkursy na preferencyjny wynajem lokali.

Zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Waldemar Rydlewski zapewnił, że "nic się nie stanie, nie będzie żadnych konsekwencji, jeśli przedsiębiorca po pierwszym roku działalności zrezygnuje z lokalu". - Mamy świadomość, na czym polega ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nam zależy na tym, aby pewne elementy tego ryzyka minimalizować - tłumaczył Grzelak. - Trzymamy kciuki za naszych najemców, ale jak im się nie powiedzie, to niech spróbują w innym biznesie - na tym polega działalność gospodarcza - dodał.

bEIIlLEK

Rydlewski podał, że średnie stawki za wynajem lokali użytkowych w Gdańsku- Śródmieściu wynoszą ok. 60 zł za m kw., we Wrzeszczu - od ok. 35 do 50 zł za m kw., a w bardziej peryferyjnych dzielnicach - ok. 20 zł za m kw.

bEIIlLFe
wiadomości
druki
baza wiedzy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Postkomuna
5 lata temu
Jak ja nienawidzę układów, układzików i grup uprzywilejowanych.
Myślący
5 lata temu
Wynajem to 1zł ale zapomnieli dodać, że opłaty roczne to 20zł. Bierzesz lokal 30mkw i masz rocznie jeszcze 600zł do zapłacenia za samo to, że jest on działalnością gospodarczą, nawet jeśli należy on do Ciebie z dziada pradziada. A co to jest 30mkw?
arek
5 lata temu
Pomysły na biznes ma co drugi, ale ich realizacja już nie jest taka łatwa. W normalnym kraju najbogatsi to przedsiębiorcy lub inwestorzy. Bez wiedzy finansowej i cech przedsiębiorczych nie ma szans na zamożność. Trzeba na to trochę czasu poświęcić. Słyszeliście o książce "Eme.rytura nie jest Ci potrezbna"? Jest o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i inwestowaniu, a przede wszystkim motywuje, by wziąć życie w swoje ręce, zamiast czekać aż "samo się zrobi". Pokazuje praktyczne rozwiązania w Polsce.
bEIIlLFf
flashhhh
5 lata temu
A czemu to prezydent aferał Adamowicz wpycha miasto w dzalania niestatutowe? Od kiedy to miasto jest deweoperęm, ktory dodatkowo psuje rynek najmu zanizajac ceny? To się nadaje do sądu.