Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Morawiecki: chcę, by polskie firmy przejmowały konkurentów

20
Podziel się:

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości rozdania nagród IV edycji Złoty Laur Super Biznesu.

Morawiecki: chcę, by polskie firmy przejmowały konkurentów
(ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)

Chciałbym, żeby polskie małe, średnie firmy były odważniejsze i przejmowały konkurentów - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki przejmowaniu konkurentów, firmy te uczestniczą w repolonizacji, co jest wyraźnym znakiem dla zmiany systemu gospodarczego.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystości rozdania nagród IV edycji Złoty Laur Super Biznesu. Wręczył nagrodę "Osobistości roku", która przypadła prezesowi Agencji Rozwoju Przemysłu Pawłowi Borysowi oraz prezesowi PZU Pawłowi Surówce.

Podczas wydarzenia rzecznik rządu Rafał Bochenek odczytał list od premier Beaty Szydło. "Rozwój, który rząd pod moim przewodnictwem uczynił swoim priorytetem jest efektem wspólnych wysiłków tworzących naszą gospodarkę. Cieszę się, że dzisiaj doceniamy szczególnie zasłużonych w tej dziedzinie" - napisała premier.

Dodała, że od początku kadencji działania rządu zostały podporządkowane rozwojowi. "Dokładamy wszelkich starań, by był to proces równomierny, z którego efektów będą korzystać wszyscy Polacy" - napisała w liście Szydło.

Podkreśliła, że to przedsiębiorcy "odpowiadając za połowę Produktu Krajowego Brutto stanowią siłę i kręgosłup naszej gospodarki". "Od początku ubiegłego roku wprowadziliśmy już ponad 100 realnych ułatwień dla biznesu" - przypomniała szefowa rządu. "Rozwój naszej ojczyzny jest dla nas celem i zobowiązaniem" - podsumowała Szydło.

Morawiecki mówił, że jest zadowolony, iż polskie firmy zaczynają trend odwrotny do poprzednich 30 lat. - Dzisiaj znaczymy coraz więcej. Dzisiaj polskie firmy przejmują konkurentów z zachodu coraz częściej i uczestniczą w repolonizacji - powiedział. Dodał, że "cała ta repolonizacja to (...) wyraźny znak zmiany systemu gospodarczego".

- Chciałbym, żeby polskie małe, średnie firmy wychodziły coraz odważniej. Żeby przejmowały swoich konkurentów - podkreślił wiceszef rządu.

W uroczystej gali rozdania nagród wzięli udział m.in. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister sportu i turystyki Witold Bańka, oraz rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.

W kategorii "Społeczna odpowiedzialność biznesu" nagrodę otrzymała firma Tauron Polska Energia; za najlepszą firmę sektora rolno-spożywczego uznano spółkę Bakalland; nagroda za najlepszy sponsoring sportowy przypadła Oshee Polska. Złoty Laur w kategorii "Ambasador Polski na Świecie" został przyznany Grupie Azoty.

W kategorii "Kultura i biznes" zwyciężył bank PKO BP. Nagrodę dla najlepszej firmy w dziedzinie "Nauki i biznesu" otrzymała spółka PKN Orlen. Nagrodę Złotego Lauru za najlepszą firmę w dziedzinie Finansów i ubezpieczeń uznano SGB-Bank. Najbardziej innowacyjną firmą została spółka Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Zdaniem kapituły konkursu rozwój przedsiębiorczości najlepiej wspierało Google Polska. Za firmę, która przeszła największą transformację uznano Przewozy Regionalne, a w kategorii "Zdrowie i medycyna" Złoty Laur przypadł grupie LUX MED.

Za najlepszą inicjatywę społeczną uznano Szlachetną Paczkę.

Nagrody Złoty Laur Super Biznesu są wręczane od 2014 r. Laureatami mogą zostać instytucje, firmy i ludzie, których działalność przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce, a ich osiągnięcia sprzyjają rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości. Organizatorem konkursu jest magazyn dla przedsiębiorców "Super Biznes", wtorkowy dodatek "Super Expressu".

Partnerami IV edycji Nagrody Złoty Laur Super Biznesu byli: Poczta Polska, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz KGHM.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły m.in. resorty rozwoju, sportu, kultury, rolnictwa, pracy, oraz nauki.

msp
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Wojciech
5 lata temu
To jakieś wariactwo -jakby bujał w obłokach. Przedsiębiorcy wynoszą się za granicę , a on mówi o przejmowaniu konkurencji. Na razie kto jest mądry to dba o zabezpieczenie majątku.
emeryt
5 lata temu
Panie jak widać i panu na łeb padła polonizacja.Wez się pan za konkretna robotę nie oszukuj ludzi ,że w kraju z finansami jest tak dobrze.Marzy sie najwyższy stołek w kraju a pojęcia o rządzeniu brak a może znowu senior pomoże??????
starydziad
5 lata temu
aby Polska rosła w siłę a Nam żyło się coraz dostatniej ...niech żyje niech żyje niech żyje
sadz
5 lata temu
CIEKAWE GDZIE UCIEKNIE MORAWIECKI po przegranych wyborach może obierze kierunek jak tatuś
asd
5 lata temu
A gdzie prezentacja w power pointcie?