Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małe firmy bardziej elastyczne. Gotowe na kryzys?

0
Podziel się:

Polskie przedsiębiorstwa coraz sprawniej dostosowują się do zmieniającej się sytuacji.

Małe firmy bardziej elastyczne. Gotowe na kryzys?
(Endostock/Dreamstime.com)

Polskie przedsiębiorstwa coraz sprawniej dostosowują się do zmieniającej się sytuacji w gospodarce.

Taki między innymi wniosek płynie z badania małych i średnich przedsiębiorstw przygotowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Ekspert Lewiatana Małgorzata Krzysztoszek zaznaczyła, że wśród małych i średnich przedsiębiorstw wciąż dominują firmy, których strategicznym celem jest przetrwanie. Mimo jednak osłabienia gospodarczego blisko jedna czwarta przedsiębiorców z sektora MŚP dąży do wzrostu sprzedaży. Ponad 10 zaś procent do wzrostu udziału w rynku.

Ponad 60 procent firm deklaruje, że nie korzysta z kredytów i pożyczek. Ich priorytetem na najbliższe dwa lata jest oparcie finansowania działalności na środkach własnych_ . - Niepokojąca jest wciąż niska skłonność przedsiębiorców do inwestowania w innowacje, a także brak otwarcia na eksport _ - podkreśla Małgorzata Krzysztoszek. Brakuje również współpracy biznesu z nauką.

Z badań Lewiatana wynika też, że przedsiębiorcom wciąż jeszcze utrudniają działalność bariery administracyjne. System podatkowy jest nieprzejrzysty, a dla blisko trzech czwartych małych i średnich przedsiębiorstw poważnym utrudnieniem jest wysokość podatku VAT.

Przedsiębiorcy skarżą się, że poważnym dla nich utrudnieniem jest często niekompetencja urzędników, a najwięcej negatywnych ocen zbiera ZUS. Przeszkadzają im również regulacje dotyczące stosunków pracy, takie jak wynagrodzenia za czas choroby, płatności za dni wolne od pracy czy regulacje dotyczące wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. - _ Jest wiele do zrobienia, a osłabienie gospodarcze jest doskonałym pretekstem do działania _- konstatuje Małgorzata Krzysztoszek.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedsiębiorcom będzie łatwiej działać Nowela m.in. skraca czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ogranicza obowiązki obciążające pracodawców.
Prezydent chce wsparcia dla małych i średnich firm Szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich firm - mówił minister w Kancelarii Prezydenta.
KOMENTARZE
(0)