Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe firmy finansują się same

0
Podziel się:

W 2008 roku 70 procent firm nie miało zobowiązań kredytowych.

Małe firmy finansują się same

Małe firmy nie sięgają po kredyty, niewielki procent korzysta z dotacji unijnych, przedsiębiorcom brakuje wykwalifikowanych pracowników - to najważniejsze wnioski płynące z raportu PKPP Lewiatan o aktualnym stanie sektora MSP w Polsce.

Polska Konfederacja Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan opracowała badanie _ Monitoring kondycji sektora MSP 2008 _. W jego wyniku otrzymaliśmy ogólne dane o stanie przedsiębiorstw i ich planach na 2009 rok.

Małe i średnie przedsiębiorstwa planują w najbliższym czasie zwiększenie przychodów (75 proc. firm) oraz zwiększenie zysków (70 procent). Jednak tylko 40 procent przedsiębiorstw planowało inwestycje. Niewiele mniej - wprowadzenie nowych produktów i usług na rynek.

Niewiele zmienia się w kwestii finansowania działalności. - _ W 2008 roku 70 procent przedsiębiorstw nie miało żadnych zobowiązań ani kredytowych ani handlowych - finansowało się w 100 procentach ze środków własnych _ - podano w raporcie. Przyczyną jest prawdopodobnie wysoki koszt kredytów. Kredyty dla firm są nadal za drogie i trudno osiągalne. Wymagania stawiane przez banki - bardzo wysokie. Jak podano w raporcie NBP - w najbliższym czasie należy spodziewać się wyłącznie pogorszenia polityki kredytowej banków.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), czyli firmy zatrudniające do 249 pracowników to 99,83proc. ogólnej liczby firm w Polsce, czyli ponad 1,7 mln aktywnych podmiotów gospodarczych.
Źródło: PKPP Lewiatan Do największych problemów przedsiębiorcy zaliczają kłopot z pozyskaniem pracowników. - W okresie lipiec 2007 - czerwiec 2008 nowych pracowników poszukiwało 36,8 procent ankietowanych firm. - informuje sprawozdanie z badania. Kłopot z kadrami związany jest z szybkim tempem wzrostu wynagrodzeń oraz małą liczbą pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach. Jako najczęściej poszukiwanych przedsiębiorcy wskazali wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

| Główne bariery rozwoju przedsiębiorstw: |
| --- |
| 1. Wysokie pozapłacowe koszty pracy; 2. Brak jednoznaczności w systemie podatku VAT; 3. Brak jednoznaczności i przejrzystości w systemie podatku dochodowego od działalności gospodarczej; 4. Wysokie podatki od działalności gospodarczej. Źródło: PKPP Lewiatan |

Przedsiębiorcy w ankiecie wskazali wiele ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. Skupiają się one wokół długich i drogich procedur administracyjnych oraz kodeksu pracy (m.in. brak atrakcyjnych form zatrudnienia).

ZOBACZ TAKŻE:

Metodologia badania:
Badanie na zlecenie PKPP zostało zrealizowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w okresie 25 sierpnia - 30 września 2008 r. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej losowej próbie 1100 aktywnych przedsiębiorstw prywatnych, czyli firm będących własnością osób fizycznych lub spółek z większościowym udziałem kapitału prywatnego. Badane były przedsiębiorstwa zatrudniające 2 lub więcej pracowników, gdzie tytułem prawnym zatrudnienia jest terminowa lub bezterminowa umowa o pracę. Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) przez ankieterów CBOS. Ankieter przeprowadzał wywiad w jednej firmie z kilkoma osobami, najbardziej kompetentnymi w danej tematyce. W praktyce najczęściej respondentami byli właściciele lub współwłaściciele przedsiębiorstw.
Źródło: PKPP Lewiatan

wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)