Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firmy
22.11.2011 16:38

Małe i średnie firmy boją się inwestować

Głównym powodem takiej sytuacji jest to, że boją się kryzysu. Jeżeli już inwestują, to unikają zaciągania kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Ponad 70 procent właścicieli małych i średnich firm w Polsce nie planuje w najbliższym czasie żadnych inwestycji - tak niepokojące dane przynosi badanie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ich problemem nie jest jednak brak pieniędzy czy dostępu do źródeł finansowania.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią aż 99 procent wszystkich firm w Polsce. Dzięki nim pracę ma 70 procent aktywnych zawodowo Polaków, a cały sektor MŚP odpowiada za 47 procent PKB wytwarzanego w naszym kraju. Dlatego zdaniem ekspertów wstrzymanie inwestycji w przedsiębiorstwach może mieć poważny wpływ na sytuację gospodarczą w kraju.

Głównym powodem, dla którego firmy mniej inwestują, są obawy związane z możliwą recesją w strefie euro. - _ Większość małych przedsiębiorców woli zaryzykować utratę nadzwyczajnych zysków w przypadku ożywienia gospodarczego, niż ryzykować niewypłacalność w przypadku osłabienia popytu _ - mówi w rozmowie z Money.pl Małgorzata Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Ostrożność przedsiębiorców potwierdza również to, że jeżeli decydują się już na inwestycje, to ich głównym źródłem finansowania są środki własne. Z badania PKPP Lewiatan, współfinansowanego przez EFS, wynika, że ponad 60 procent firm, które inwestują, finansuje swoje projekty albo z kapitałów własnych albo z zatrzymanych zysków. Tylko 16 procent sięga po kredyty bankowe. Warto jednak zauważyć, że ich zdolność kredytowa jest zwykle znacznie wyższa niż minimum wymagane przez banki. Z kolei same instytucje finansowe deklarują, że nie zamierzają szybko zakręcić kurka z finansowaniem.

- _ Na rynku wciąż są instytucje finansowe, które od dawna prowadzą stabilną politykę kredytową i nawet w okresie spowolnienia gospodarczego mogą pozwolić sobie na udzielanie kredytów przedsiębiorstwom _ - mówi Agnieszka Wiklik, dyrektor ds. klienta biznesowego w Deutsche Bank PBC.

Jest ona przekonana, że bez względu na to, jak rozwinie się sytuacja gospodarcza na świecie, polscy przedsiębiorcy wciąż będą mogli liczyć na kredyty inwestycyjne. W przygotowanej we współpracy z Instytutem Homo Homini analizie potrzeb sektora MSP, Deutche Bank odkrył, że przedstawiciele średnich firm oczekują przede wszystkim profesjonalnego doradztwa finansowego i dostępu do produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Ponad połowa z nich decyduje się też na korzystanie z dwóch lub trzech banków, aby znaleźć ofertę najbliższą ich potrzebom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;jestesmy;juz;zielona;wyspa;europy,151,0,951703.html) "Nie jesteśmy już zieloną wyspą Europy" Duże przedsiębiorstwa szykują się na kryzys w strefie euro i wstrzymują inwestycje. Eksperci: _ To oznacza mniej nowych miejsc pracy _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t16641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polske;moze;uderzyc;druga;fala;kryzysu,127,0,917119.html) Szykują się na kryzys. Oto, co może nas spotkać Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku jest nieuniknione. Przedsiębiorcy szykują się na nie od roku. Zobacz, czy będą zwalniać.
Tagi: firmy, firma, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz